Quantcast
Channel: sarden.cz - Crew
Viewing all 262 articles
Browse latest View live

KOMIKS: Hadžime Isajama, Útok Titánů 10

$
0
0

Aneb WOW efekt, který pomalu přestává fungovat.

Scénárista Hadžime Isajama dál pokračuje ve své zběsilé jízdě a i v desátém díle krvavé mangy o záchraně lidstva nám servíruje jedno překvapení za druhým. Mají Titáni stále ten vytoužený ‚ty brďo!‘ efekt, který dělal z předchozích knih tak napínavé čtení?

Série Útok Titánů zatím neměla vyloženě špatný díl. Některé díly byly skvělé a ty zbývající byly... horší. Ne špatné, jen horší. Už se tu zabýváme desátou knihou oblíbené mangy, přičemž kvalita předchozích dílů krapet skákala sem tam, ale stále si zachovávala vcelku vysokou úroveň. Aktuální přídavek do titánní rodiny se však až nebezpečně blíží té pomyslné hranici průměrnosti, a jeden se tak může oprávněně obávat, zda to tak bude pokračovat, nebo se budoucí díly opět vyšvihnou.

Za zmiňovaný pokles kvality rozhodně nemůže umělecká stránka. Kresba je jako vždy vynikající a akční scény přehledné, brutální a poutavé. Isajama vždy uměl přinutit čtenáře, aby se přilepil ke knize a hltal jednu krvavou stránku za druhou. Nejinak je tomu i v tomto díle. Budovy padají a drtí vše pod sebou, Titáni koušou a žerou vše, co jim přijde pod ruku, a stále se na tu zrůdnost nádherně kouká. Dobře vykreslené spektrum emocí je jen třešnička na výtvarném dortu.

Co ovšem začíná trochu pokulhávat, je scénář. Příběh nasadil neuvěřitelně zběsilé tempo, které brzdí občasný flashback. Problém nastává v momentech, kdy se kniha snaží šokovat nějakým nečekaným zvratem. Za těch necelých 200 stránek se dočkáme nejméně tří. Všechny se snaží o stejný ‚no kruci!‘ efekt, který v předchozích knihách fungoval vcelku dobře, protože zvraty nebyly nakupené jeden na druhém, a my tak měli čas je vstřebat, než přišel další. Čtenář se tak nyní může cítit trochu zahlcen, a než stihne zpracovat jednu informaci, už se na něj řítí další.

Rozhodně nepomáhá ani podstata a mnohdy i načasování či podání oných momentů. Již jsme si určitě zvykli, že konec knihy potřebuje správný cliffhanger. Něco, co nás navnadí na další díl a nedá nám spát, dokud za těch pár měsíců nevyjde. Na tom není nic špatného, kdyby se nejednalo převážně o situaci typu ‚jsme v ještě větším průšvihu než předtím‘. Mimo cliffhangerů jde ale hlavně o to, kdo se jako další prokecne, že je Titán. Máme tu Erena a Annie a určitě ani vysoký chlupáč představený v minulém díle nebude „jenom“ další Titán. Nádherné a vcelku překvapivé momenty se však vyvinuly na takovou úroveň, že si čtenář řekne možná tak: „Další, kdo v sobě skrývá Titána?“ Překvapení ztrácí na efektivitě, pokud se stane několikrát v rozsahu pár stránek. Nepomáhá ani fakt, že se tak děje prakticky bezdůvodně a takříkajíc mezi řečí.

I přesto, že jsme se dočkali solidní akce a v příští knize na nás čeká neuvěřitelně krutá bitva, nelze se zbavit dojmu, že jde stále o přípravu pro něco většího. Hadžime Isajama na své čtenáře háže jedno odhalení za druhým, což se velmi rychle omrzí a někdy takový překvapivý moment nepadne zrovna na úrodnou půdu, zejména kvůli ne zrovna ideálnímu načasování nebo celkovému vyznění.Útok Titánů si i přes tyto nedostatky drží vysokou laťku a já se velmi těším na další knihu, která snad prokáže, že desátý díl představoval jen menší zaškobrtnutí ve velice dobře zajeté sérii.

 

Útok titánů 10 (Shingeki no Kyojin, vol. 10)

Scénář a kresba: Hadžime Isajama

Překlad: Anna Křivánková

Datum vydání: 31.1.2017

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná, 113 x 175

Počet stran: 196

Cena: 189 Kč


KOMIKS: Assassin's Creed 2: Zapadající slunce

$
0
0

Druhé komiksové pokračování slavné herní značky Assasin's Creed se zařazuje do skupiny merchandise k této hře, což nám hlásá obligátní logo Ubisoftu hned z obálky.
A bojím se, že jde jenom o další snahu, jak z fanoušků vyždímat ještě o trochu víc, než utratili za hru, sošky a trička a navodit v jejich rodinách pocit "Hele, on ten/ta náš/naše taky čte!".

Příběh se opět odvíjí od retrospektivních výletů Chatlotty De La Cruzové, která se snaží ve stopách své předkyně Quily, incké chaski (posla), nalézt heslo k odhalení lokace chystaného setkání erudita.

Nebudu vám nic nalhávat. Komiks není příběhově jakkoliv zajímavý a ani nijak neprohlubuje váš vztah k postavám, u nichž by mi bylo zcela jedno, kdyby na konci svorně zemřely za bratrstvo a krédo.
Hlavní tři protagonisté (asasíni) by se dali shrnout takto:
Kody: Potrhlej ajťák s rádoby moderním účesem a bradkou, který se snaží být drsný a nejde mu to. Pokud nejde o spor, jestli mít rád Ewoky (malé chlupaté příšerky ze Star Wars), potom se dokáže hádat. Vcelku se ale vůbec neprojevuje a situace, kdy je mu odříznuta jistá část těla, s vámi tak vůbec nehne.
Charlotta: Naivka, která se sice přidala do bratrstva Asasínů (vrahů), ale odmítá zabíjení, mučení a vlastně jakékoliv násilí, a to naprostou většinu knížky. K tomu je rádoby rebelka a snaží se všem dokázat, že "ona na to má". Nikdy jsem neměl větší chuť komiksový charakter proplesknout spolu s hlasitým zakřičením Prober se!.
Galina: Ženská chovající se jako chlap se silně antitemplářským citěním, Chuck Norris by se mohl vedle ní jít zahrabat, tohle je terminátor v holčičím těle. Ráda ostatní mlátí a velí jim.

Absolutně nemáte pocit, že byste snad měli komukoliv v téhle zmatené honbě za souřadnicemi fandit, snad jenom nonstop podnapilému španělskému žoldákovi z minulosti, který se snaží být nápomocen, ale to je tak všechno. Templáři a Asasíni mají naprosto stejné praktiky a vlastně mezi nimi nejsou žádné morální rozdíly. K lovu se navíc připojí naprosto nepochopitelně místní kartel, který nemá nejmenší důvod se honit za náboženskými odkazy, zato mu najednou hrozně záleží na zavraždění našeho trojčlenného all star týmu. Navíc se chová naprosto nelogicky a je v příběhu tak nějak navíc.
Naprostá většina knihy se táhne pomalým a rozvláčnělým tempem, aby se mohlo na konci vše zajímavé udát během posledních 20 stran. Největší odhalení má zápletku jak ze Čtyřlístku a čtenáři je jasné snad padesát stran před tím, než ho triumfálně rozuzlí feministicky smýšlející Inka. Mírně mě taky provokovala až fanatická oddanost řádu a přehnané tlačení na důležitost bratrstva a sebeobětování, kterého jsou zničehonic najednou schopni úplně všichni a očividně si nic jiného v životě více nepřáli.

Jediná světlá stránka na Zapadajícím slunci je tedy kresba. Ta je povedená a člověku dává slušné informace o tom, co se právě děje, vystíhá dynamiku rychlých pohybů a klid plížení.
Zapadající slunce rozhodně nemůžu (paradoxně) doporučit fanouškům herní série, kteří jsou zvyklí na chytlavý příběh a zajímavou zápletku. U nich se totiž zaručeně dostaví pocit vyhozených peněz a prázdnoty, co jim to jejich milované studio provedlo. Vzpírám se i doporučení zcela nezainteresovaným čtenářům, protože vynaložený čas na tuto knihu můžou využít mnohem smysluplněji a s lepšími kousky. Bohužel musím konstatovat, že Assassin's Creed 2: Zapadající slunce je pro mě docela zklamáním.

Assassin's Creed 2: Zapadající slunce

Scénář: Anthony Del Col, Conor McCreery

Kresba: Neil Edwards

Překlad: Martin D. Antonín

Datum vydání: 4.4.2017

Nakladatelství: Crew

Vazba: Brožovaná

Počet stran: 128

Cena: 329Kč

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

Na druhý svazek sebraných spisů soudce Dredda čekali fanoušci dlouhých sedm let, ale to čekání se vyplatilo:

Soudce Dredd: Sebrané spisy 02
Příhody soudce Dredda, zákonodárce budoucnosti, pokračují v druhé knize sebraných spisů, které chronologicky dokumentují jeho život. Najdete v ní mnoho napínavých Dreddových případů, včetně prvních příběhů, ve kterých se objevili soudce Smrt a psi-soudkyně Andersonová.
Scénáře k těmto příběhům psali talentovaní autoři Pat Mills (Sláine) a John Wagner (A History of Violance) a kresebně se na nich podíleli Ian Gibson (The Ballad of Halo Jones), Dave Gibbons (Watchmen – Strážci), Brian Bolland (Batman: Kameňák) a mnozí další.

Překlad Ľudovít Plata
kniha obsahuje 240 černobílých stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1090&pr=170622
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=880&pro=d&pr170622

 

 

 

Vaší pozornosti bychom rovněž rádi doporučili:

Batman 7: Konec hry
Ha. Ha. Ha.
Batmanův největší soupeř se vrátil odvyprávět ještě jeden, poslední fór. Tentokrát se však nesměje. Temný rytíř totiž během jejich posledního setkání nezvládl naplnit padouchova velkolepá očekávání, takže definitivně končí sranda. Joker je vážný. Smrtelně. Veškeré hry končí, Korunní kašpar zločinu zazvonil k závěrečnému dějství – a tentokrát se diváci nedočkají komedie...

Překlad Martin Antonín
kniha obsahuje 176 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1089&pr=170622
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=879&pro=d&pr170622

KOMIKS: Sui Išida, Tokijský ghúl 4

$
0
0

Po střetnutí s Holubicemi se z Kena stala nová legenda mezi ghúly. Jenomže budí pozornost i u těch, co mu nepřejí nic dobrého.

Ken je se svým ghúlím životem už smířený. Pracuje na své fyzičce a dostává se hlouběji do ghúlí komunity. Je rozhodnutý stát se aktivní členem společnosti a opatrně pátrá, jestli ghúlka, jejíž orgány mu transplantovali, měla rodinu, se kterou by se mohl seznámit. Jenomže i přes snahu zapadnout má Ken problémy – po incidentu s Holubicemi se z něj stává tak trochu legenda a začínají se o něj zajímat ghúlové, kteří s ním nemají zrovna nejlepší úmysly.

Je těžké recenzovat Tokijského ghúla 4, aniž by člověk prozradil, co se v něm stane. Celý díl totiž buduje děj tak, aby vám na konci vmetl do obličeje pořádné psycho. Velká část komiksu sleduje Kena, který trénuje a učí se bojovému umění, chrání svého kamaráda, seznamuje se s novými ghúly a začíná pro ně plnit úkoly. Poté přichází na scénu Labužník, před kterým Kena všichni varují, ale když si spolu poprvé promluví, vypadá to, že Ken našel spřízněnou duši.

Tokijský ghúl 4 se vymotal z klišé, které předváděl první dva díly. Ken přestává být tak pasivní jako dřív a ztrácí svou naivitu. Už nečeká, že všichni budou jeho nejlepší kámoši a začíná si upevňovat svoje místo v komunitě. Tóko už není archetyp chladné potvory. Má lidskou kamarádku a snaží se s ní vycházet i přesto, že si ghúlové s lidmi moc nerozumí. Mizera Nišio, který se v prvních dílech ukázal v tom nejhorším světle, taky odhalí svou druhou stránku. Tokijský ghúl 4 tak už nestojí na věčně se opakujících archetypech, ale konečně vyvíjí charaktery postav k obrazu svému.

Největší hvězdou Tokijského ghúla 4 se ale stává Labužník. Už na pohled jde o postavu, která patří do vyšší společnosti a to, jak se před ním mají ostatní na pozoru, rozeznívá poplašné zvonky. Instinkt je dobré poslouchat, protože i přes svou fasádu brzy začne předvádět psychopatické chování, které by ve filmovém světě stálo za Oskara a při čtení vás z něj bude mrazit. Manga šílenci umí být dost přes čáru, někdy až směšní – namátkou řekněme Light Yagami v posledních dílech Death Note– ale Labužník umí krásně balancovat na hraně. Je přehnaný, ale je děsivý.
Tokijský ghúl 4 se ještě hlouběji podívá do temné stránky ghúlů. Sui Išida už nám ji párkrát naservíroval, ale nikdy ne v takovém množství, jako tady. Konečně hraje vlastní hru a manga se tak vyvíjí zajímavým směrem. Z Tokijského ghúla 4 vám proběhne mráz po zádech a vy si budete přát, aby co nejdřív přišel další díl a nejlépe se stejnou náloží, jako tenhle.

 

Tokijský ghúl 4

Autor: Sui Išida

Nakladatelství: Crew

Vazba: Brožovaná

Počet stran: 200

Rozměry: 128 x 184 mm

Rok vydání: 2017

Cena: 199 Kč

KOMIKS: Hadžime Isajama, Útok Titánů 11

$
0
0

Eren má pořádný malér, a my tak máme o zábavu postaráno na dalších pár knih!

No, jak jinak to říct. Zkrátka průšvih. Až doteď mu vlastně všechno docela vycházelo. Štěstí ale vyprchalo a Eren musí v nejnovějším díle Útoku Titánů od Hadžime Isajamyčelit přesile dvou Titánů, kteří se celou dobu vydávali za jeho přátele a spolubojovníky ve zbrani proti společnému nepříteli. Kdo je ale vlastně nepřítel?

Obě strany mají jasno v tom, čeho chtějí touto potyčkou dokázat: Veliký Titán a jeho Obrněný společník potřebují Erena, aby mu ukázali svůj domov. Eren chce pomstu. Tak jednoduché to je, jeho dva protivníci jsou hlavní důvod, proč musel s Arminem a Mikasou opustit své město, a kvůli Obrněnému titánovi zemřela jeho matka. Není to tedy jen souboj o osud lidstva – tentokrát je to osobní!

Souboj je neuvěřitelně brutální, a i přesto, že Reiner s Bertoltem mají za úkol nechat Erena naživu, rozhodně se nedrží zpátky. Jejich protivník taky ne, i když jeho v tuto chvíli pohánějí mnohem primitivnější pudy. Celková agresivita rvačky je zdůrazněna nedostačujícími regeneračními schopnostmi. Tak intenzivní každý úder ve skutečnosti je. Ovšem důležitější, než samotný souboj je to, co se v jeho průběhu a důsledku dozvíme či naopak nedozvíme.

Eren je stále ještě nezkušený dítě: vždy byl impulzivní a po všem se vrhal po hlavě. Začíná být ale jasné, že to tentokrát stačit nebude a že brutální síla jeho dva protivníky nezdolá. Ti jsou totiž zkušení a ostřílení ‚veteráni‘, přeci jen to byli oni, kdo zničili město před pěti lety, a to znamená, že měli minimálně tak dlouho, aby nabrali spoustu zkušeností a naučili se spoustu titáních triků. Dojem zkušených válečníků jim kazí snad už jen ta porucha osobnosti. Tu ale dorovnává typický manga stereotyp: hlavní hrdina se postaví silnějšímu nepříteli, dostane pěkně napráskáno, a stráví dalších deset knih tréninkem a plánováním. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat právě Erenovi.

Na nejdůležitější otázku tohoto dílu, a dost možná příběhové linie, ne-li dokonce celé dosavadní série, však odpověď nedostaneme. Alespoň zatím ne. Kdo je náš nepřítel? Je jasné, že jde do tuhého, když nedokážeme rozeznat přítele od protivníka a nevíme, komu věřit. Jak můžeme porazit ‚ty zlé‘, když ani nevíme, kdo k oněm ‚zlým‘ patří. Máme se spoléhat sami na sebe a na naše vlastní instinkty? Bude v Útoku Titánů brzy platit proslulé ‚když nebudeme žít spolu, zemřeme každý zvlášť‘?

V předchozí knize se odhalili tři Titáni, kolik jich asi bude v té další? A jaká další tajemství na nás čekají? Isajama příběhovou linii teprve rozjíždí a my všichni rozhodně máme o zábavu postaráno na spoustu měsíců dopředu!
 

Útok titánů 11 (Shingeki no Kyojin, vol. 11)

Scénář a kresba: Hadžime Isajama

Překlad: Anna Křivánková

Datum vydání: 27.4.2017

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná, 113 x 175

Počet stran: 196

Cena: 189 Kč

KOMIKS: Franҫois Boucq, Dobrodružství Jeronýma Moucherota

$
0
0

Nakladatelství CREW se odvázalo a vydalo velmi originální komiks. Kniha Dobrodružství Jeronýma Moucherota zařazena do edice Mistrovská díla evropského komiksu obsahuje tři z pěti ve Francii dosud vydaných alb. Hlavním hrdinou je pojišťovák v obleku s leopardím vzorováním a jako doplněk používá kufřík s černobílým zebřím pruhováním a čtenáře ještě šokuje plnícím perem propíchnutá pojišťovákova nosní přepážka. Díky němu je vždy připraven na podpis pojišťovacích smluv. A to je teprve začátek.
Pojišťovací agent a jeho svět totiž hravě překonává hranici zvláštnosti. Při svých dobrodružstvích, cestách do práce nebo za rodinou, se střetává s krvežíznivými a nebezpečnými šmouly nebo se utkává se žralokem, který pluje ve zdech jeho bytu. Jeho tři synové vypadají jako jeho zmenšená, nikoli ale zároveň patřičně omlazená kopie. Autem jezdí po drátech vysokého napětí, potkává při tom jednonohé provazochodce, trpaslíky, tradiční i netradiční, a zažívá plno dalších dobrodružství. Naštěstí mu vypomáhá jeho soused, moderní Leonardo da Vinci. Pochopitelně ani Leonardo není očekávatelnou stabilitou a čtenářům zdvihne obočí už Leonardův spolubydlící – muž v podvazcích a spodním prádle.
Jedno je jisté, je to naprosto neotřelé dílo, které se však absolutní bizarností vyčleňuje z běžných škatulek. Kladem je, že humor nemá autor, až na absolutní výjimky, potřebu zveličovat přisprostlými nebo vulgárními sekvencemi. Stravitelnější jsou pro čtenáře kratší komiksy v albu Hrr na nepředvídatelno! Oproti nim totiž alba Žralok domácí a Pepitová pohroma působí až příliš dlouze. Sice umí překvapit na každé stránce, ale přesto takový trvalý atak surrealismu nemusí vyhovovat všem. Sympaticky působí vsuvky superhrdinského komiksu, při nich se plně ukáže originalita tohoto díla.

Komiks lze doporučit lidem s nadstandardně ulítlým smyslem pro humor, milujícím bláznivé situace. Jedná se o nezapomenutelnou originální knihu s několika vtípky a základními dějovými liniemi, které se zaryjí do paměti. Její originalita znamená zároveň ale riziko, že někdo třeba knihu ani nedočte do konce. Kniha pak jako bonus obsahuje původní obálky vydaných alb, rozsáhlejší medailonek o autorovi a pohled na komiks od stand-upového komika Luďka Staňka.

Dobrodružství Jeronýma Moucherota
Franҫois Boucq

Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2017
Počet stran: 200
Rozměr: 191 x 260 mm
Provedení: Brožovaná s chlopněmi
Cena: 589,- Kč

Literární vyhlídky: srpen-září

$
0
0

Já, Gowery 

Anotace

Druhá polovina třiadvacátého století, dvě stě let po Apokalypse. Po dlouhém období chaosu, kanibalismu a lokálních válek nastalo Století míru, které trvá už pět let.

Do různých koutů zpustošené Evropy vyráží trojice hrdinů: kyborgizovaný voják Oggerd, technolog Hal Hargo a vyjednavač Gowery Fink. Mají za úkol zkoumat takzvané "střepy z Apokalypsy", technologické pozůstatky starého světa. Někdy jsou při tom zavlečeni do her mocných zájmových skupin a jindy musejí napravovat své vlastní prohřešky.
Toto jsou tři jejich příběhy: "Zákon smečky", "Rýnský cedník" a "Kočičí dvířka".

Vladimír Šlechta a jeho Pár slov o knížce "Já, Gowery" (+ další plány):

Knížka "Já, Gowery" spadá do takzvaného "oggerdovského" cyklu. Pro úplnost dodám, že tento cyklus je žánrově postapo. Odehrává se zhruba dvě stě let po Apokalypse, která proběhla v roce 2072. Obsahem jednotlivých textů jsou příběhy (nebo snad případy) trojice ve složení  Oggerd (voják a válečník), Gowery (vyjednavač) a  Hal Hargo (technolog). Tříčlenný tým cestuje z místa na místo, prostě tam, kam ho pošlou tajemní šéfové. V různých koutech zpustošené Evropy zkoumá  technologické  anomálie, které tam zůstaly po zaniklé atlantické civilizaci.
Jak už napovídá název: knížka je psaná v ich-formě a vypravěčem je Gowery.  Obsahuje tři novely. Úvodní novela" Zákon smečky" poprvé vyšla v roce 2010 ve sborníku Hvězdy české sci-fi " (pod jiným názvem), jen jsem ji musel přepsat a překopat. Teď je z ní, jak já tomu říkám "úplně nový text s úplně starým obsahem". Závěrečnou novelu ("Kočičí dvířka") jsem z větší části napsal někdy v roce 2014 jako pokračování "Kyborgova jména" -  ale je to samostatný text a s "Kyborgovým jménem" souvisí jen velice volně.  "Kočičí dvířka" stačilo jen  najít na harddisku, trochu oprášit a doklepnout posledních cca 20 stránek.
Takže mi na přelomu let 2016/2017  zbývalo dopsat prostřední (a nejdelší) novelu s názvem "Rýnský cedník".  Rozhodl jsem se, že to bude "postapo jako postapo". Což  znamená zhruba tohle: v Goweryho a Oggerdově době už jsou vzpomínky na předapokalyptickou civilizaci vybledlé, nezřetelné a zanesené balastem. Ale v oblasti zvané Rýnský cedník  jako by Apokalypsa proběhla teprve předevčírem.  Kosti staré civilizace (v přeneseném významu i doslova) vystupují na povrch a jsou rozházené všude kolem... a tou přízračnou krajinou putuje osamělý jezdec, vyhýbá se nástrahám, uniká nepřátelům,  setkává se s duchy minulosti a krok za krokem se přibližuje k temné věži... Ve výsledku je "Rýnský cedník" text, který bych si s chutí přečetl, kdyby ho napsal  někdo jiný...  ale co si člověk neudělá sám, to nemá, že ano.
Na závěr - co bude dál a co bude příště: mám rozepsané  pokračování "Kukaččích mláďat " s názvem "Zima v Thonnierice",  což je záležitost, která spadá  do cyklu Pohraničí. Už to začíná vypadat, že se Kukaččí mláďata  nakonec  rozrostou na trilogii....  Dále mám už zhruba  5 let rozvrtanou "oggerdovskou" záležitost s názvem "Poslední velkoměsto", pravděpodobně dvojdílnou. Takže chci výhledově napsat dvě knížky z Pohraničí a dvě knížky s Oggerdem - a až to všechno  napíšu, tak budu mít hotovo... Ale uvažuji ještě o tom, že bych udělal "hybridní" knížku s názvem "Padající archanděl", sestavenou  ze dvou navazujících detektivních novel.  V první novele by byla detektivem Emma (z umírajícího města) a ve druhé Gowery. Ale sám ještě nevím, jak to s "Padajícím archandělem" dopadne.

Připravuje Brokilon

Plamen ve větru 

Anotace

Cesta plná nástrah. Oceán smutku. Svět v plamenech. Elias a Laia běží o život ve strhujícím pokračování úspěšného fantasy románu Jiskra v popelu.
Po čtvrté zkoušce, při níž došlo k nečekaným událostem, se imperiální vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří opustili Serru a vypravili se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria.
Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je pevně rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance získat svobodu.
Temné síly, lidské i ty nadpřirozené, však pracují proti nim. Elias a Laia musejí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstili nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou velitelku, sadistického dozorce, který vládne kaufskému vězení, a — což je nejbolestivější — také Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, jež nyní zastává funkci císařova Krkavce.
Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí láme srdce: jejím úkolem je najít zrádce Eliase a zabít ho.

Překladatelka Petra Johana Poncarová nám prozradila o románu následující: 

Když jsem Jiskru v popelu v zimě 2015 poprvé otevírala, abych se rozhodla, zda se pustím do překladu, nečekala jsem, že mě kniha tak rychle vtáhne ‒ nejsem totiž zrovna typickým čtenářem literatury z kategorie „young adult fantasy“ a nabídka knihu přeložit mě velmi potěšila, ale zároveň trochu zaskočila. Jiskra mě ale po několika stránkách vtáhla natolik, že jsem ji přečetla více méně na posezení, překlad jsem samozřejmě přijala a práce na něm mě velmi bavila. Na druhé pokračování jsem proto čekala se jistými obavami – vzniklo poměrně rychle a bála jsem se, že po nadšení, které vzbudil první díl, přijde nutně zklamání a propad. Po několika prvních kapitolách se mi ale ulevilo, protože v tomto případě je pokračování ještě lepší a vyzrálejší než první díl. Autorka skvěle pracuje s postavami a i ty, u nichž by se člověk nějakých velkých změn nenadál, se najednou předvádějí v jiném světle. Tempu knihy prospívá i to, že se střídají nejen vypravěči (na rozdíl od prvního dílu jsou tři – příznivci Heleny Aquilly, pozor!), ale tentokrát i lokality, takže se podíváme na mnoho dalších míst v Impériu včetně nechvalně proslulého Kaufského vězení nebo tajemného Stinného hvozdu. Doufám, že i čtenáři si Plamen v temnotě užijí stejně jako já.
Jiskra i Plamen v temnotě řeší nadčasová a závažná témata, která jsou přirozenou součástí osudů postav a z příběhu didakticky „netrčí“ – patří k nim například nenávist a násilí vyvěrající z nepochopení mezi různými kulturami a zažitými předsudky, s nimiž má autorčina rodina mimochodem osobní zkušenost, nebo velmi přesvědčivě popsaná dilemata člověka, který se rozhodne zapojit do odboje proti brutálnímu totalitnímu režimu a ví, že tím nevyhnutelně riskuje životy svých nejbližších a vystavuje je riziku mučení a popravy.
Mezi nejzajímavější aspekty práce na překladu byla nutnost převést do češtiny terminologii týkající se světa, v němž se série odehrává. Zábavný překladatelský problém mi připravil titul, který užívá velitel obávané Černé hlídky a císařova pravá ruka. Slovo „bloodshrike“ je anglický název pro pouštního ptáka, který si svou kořist nabodává na trnité keře. Konotace jsou tedy vzhledem k dějišti i reputaci postavy ideální. Když jsem však po konzultaci ornitologického webu zjistila, že dotyčný opeřenec se česky řekne „ťuhýk“, bylo mi jasné, že musím hledat jiné řešení, protože před velitelem Ťuhýkem by se nejspíš nikdo strachy netřásl… Doslovný není ani překlad názvu prvního dílu: slovo „ember“ neznamená doslova „jiskra“, ale řeřavý uhlík. Když jsem pátrala po českém ekvivalentu, narazila jsem kromě oharků i na pojem „žhavík“, který by sice nejspíš na obálce nezaujal davy čtenářů, ale dokonale posloužil jako přezdívka, kterou si vyslouží každá kniha, na které pracuji, protože se nevyhnutelně na několik měsíců stává členem rodiny. Na toto pracovní označení románu jsem si natolik zvykla, že mě vlastně pořád trochu zaráží, když vidím na obálce českého vydání správný titul.

Připravuje Host 

Q: OTÁZKY A ODPOVĚDI

Anotace

Už je to sedmnáct let, kdy kapitán Jean-Luc Picard převzal velení Enterprise. Tehdy ještě třídy Galaxy, s pořadovým označením D. Byla to pocta, které není rovno. Kapitáni všech předchozích lodí téhož jména vždy vstoupili do historie.

Dnes sedí Picard na můstku majestátní třídy Sovereign, s níž se posunul k písmenu E. A přestože se současná mise v systému Gorsash v ničem nepodobá výpravě na stanici Farpoint, byla to právě tato chvíle, kdy si ji živě vybavil. Byla to ta chvíle, kdy mu vše říkalo... Q.

Překladatel Jakub Marek nám z Enterprise odvysílal o románu následující zprávu: 

S novogeneračním románem Q: Otázky a odpovědi se českému čtenáři poprvé představuje ultimátní startrekový román, tedy takový, který si bere na paškál významné téma či událost seriálu a rozpracovává ji do podrobných detailů. Podobně se v nejbližší době můžeme těšit na ultimátní borgské příběhy Větší než součet a trilogii Volání osudu.
V případě románu jde samozřejmě o bytosti Q a Q kontinuum; spojuje do jednoho celku všechny epizody Nové generace s bytostí Q a přináší odpověď na palčivé otázky fanoušků od: „Proč bytost Q podrobuje lidstvo jakémusi ‚procesu‘?“, přes: „Proč se Q tolik zaměřuje na Jean-Luca Picarda?“, až po nejstěžejnější: „Proč nechal Q řádit posádku Enterprise v sherwoodském lesíku…“
V knize se setkáme nejen se staronovou posádkou U.S.S. Enterprise-E, ale také s mnohými postavami startrekovského universa napříč všemi čtyřmi kvadranty, a v sázce nebude nic menšího než lidská existence a osud samotného vesmíru. A protože jde o bytosti Q, jeden vesmír stačit nebude… (Fanoušci epizody „Paralely“ si přijdou na své.)
Román v USA původně vyšel při příležitosti 20. výročí seriálu Nová generace, u nás vychází přesně o deset let později, tedy na jeho výročí třicáté. Přestože je součástí výroční trilogie spolu s romány Odpor (vyšel) a Před zneuctěním (vyjde), tematicky se nezaměřuje na Borgy, ale stojí víceméně samostatně, a tak jej také lze číst.
Narozdíl od dřívějších románů, které se držely striktně jen událostí popsaných v seriálech či filmech, Q: Otázky a odpovědi zapojuje do svého děje i prvky z jiných románů vydaných dříve, např. i z česky vydaného Q na druhou, a vytváří tak pro čtenáře provázanější vesmír.
V románu se také podrobněji seznámíme s novými členy posádky, kteří doplní chybějící stavy a připojí se k matadorům Jean-Luci Picardovi, Beverly Crusherové, Worfovi a Geordimu La Forgeovi.
Q: Otázky a odpovědi je první startrekovou knihou nadaného spisovatele Keitha R.A. DeCandida vydanou česky. Z jeho tvorby může být českým fanouškům známá kniha Sleepy Hollow: Děti revoluce či jeho povídka v antologii Akta X: Nikomu nevěř. Autor je celoživotním trekkiem a jeho knihy patří v rámci Star Treku v zahraničí k nejoblíbenějším. Známý je také svými romány o Klingonské říši, editorskou činností a kritickými rozbory startrekových epizod na stránkách webového magazínu Tor.com.

Připravuje Brokilon

Časodějové 3: Hodinová věž 

Anotace 

Podaří se vrátit čas do legendárního zámku? Třetí díl nejúspěšnější ruské fantasy posledních let.
Mysleli jste si, že největší nebezpečí mají klíčníci za sebou? Ani zdaleka! Nyní se musí vydat do Časové propasti a najít Rozeklaný zámek. Zárukou má být časodějnická střela začasované klíčnice Diany, bez níž vílu nelze probudit z věčného spánku. Vztahy mezi hodináři, vílami a duchy jsou ale vyostřené. A Vasilise hrozí nebezpečí jak v nové škole, tak od mocného ducha Ostaly Astragora, kterému překazila plány, když našla srdce Šarlatového kvítku.

Překladatelka Martina Pálušová vyčasila o románu následující:

Ve třetím díle Časodějů se Vasilisa Ohnivá po všech prožitých dobrodružstvích konečně dostává do eflarské školy, kde se má začít učit opravdové časodějnictví. To by ale ředitelkou Světločasů nesměla být zákeřná Elena Mortinová. Vasilisin kamarád Feš se navíc musel vrátit na Zmijulan ke svému strýci velikému duchovi Ostaly Astragorovi a víla Diana je stále začasovaná a nikdo z dospělých se ji nechystá v nejbližší době z věčného spánku vysvobodit. Válka mezi časoději a vílami je na spadnutí a vztahy Eflary s Ostalou jsou po obřadu rozkvětu šarlatového kvítku vyostřené. Vasilisa se opět odvážně vrhá do všech dobrodružství, dál objevuje tajemný časodějný svět, s přáteli prožívá nejčasodějnější eflarský svátek roku a ještě při tom musí plnit povinnosti Černé klíčnice při hledání legendárního zámku v Časové propasti. Největší úkol na ni ale čeká o novoroční půlnoci, kdy společně s ostatními klíčníky musí vrátit do Rozeklaného zámku čas. Pokud se jí to ani s pomocí modré jiskry, která se usídlila v jejím srdci, nepodaří,  možná ji to bude stát vlastní život. Hodinová věž je zatím nejčasodějnějším dílem série o mázích vládnoucích časem. Časodějný svět vykreslený do nejmenších detailů čtenáře doslova pohltí. Společně s Vasilisou zjistíme, co jsou to všudeschody, hnedsezmenš, jak fungují létající kočáry, koberečky či časolet, k čemu slouží nultá zrcadla, jak se v Čarodolu slaví svátek Listopadu nebo kdo je to Bílý časoděj. Stejně jako předchozí díly je i Hodinová věž psaná velmi čtivým jazykem se svižnými dialogy, kterým nechybí autorce vlastní nadhled a smysl pro humor. Třetí díl Časodějů je plný dobrodružství, nových přátelství, lásky a kouzelného časodějného světa.
Kniha získala v roce 2012 cenu Stříbrná střela za nejlepší ženskou hrdinku: Vasilisu Ohnivou a o rok později Národní cenu Ukrajiny za fantasy knihu v kategorii romány napsané v ruštině. V letošním roce získala celá série prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2017 za nejlepší knihu pro děti.

Připravuje nakladatelství Fragment 

Nezkoušej na mě zapomenout 

Anotace

Chinco není čtvrť pro rozmazlené hraběnky a zhýčkané citlivky s implantovanými enzymatickými zesilovači, neurotransmiterovými urychlovači a dalšími podpůrnými mozkovými biotechnologiemi. Chinco je přirozený stav věcí ve své původním podobě, v jaké byl svět ještě před iPhonem 6. Chinco je městská rezervace se zakonzervovaným technickým vývojem. Z hlediska zpovykané civilizace jde ovšem o nádor uprostřed technologického megaměsta, které blaho svých obyvatel kontroluje a usměrňuje čidly, kamerami a senzory.

Proč se ale ta úžasná civilizační technická struktura rozhodne řešit jeden ze svých problémů zrovna v zaostalém Chincu? Pochopili konečně, že jedinou cestou je návrat k původnímu a přirozenému, nebo jde naopak o velký skok na vyšší level, mimo jakékoli lidské vědomí? V podstatě by mi to mohlo být úplně ukradené, kdyby mi ty kusy mrtvol s černými svíčkami okolo nezhoršovaly statistiky. Nesnáším ty namyšlené pablby z Města s implantovanými mobily, kteří si naivně myslí, že Kriminálka Chinco nemá vlastní mozek. Má. A nepotřebuje žádné neurotransmiterové urychlovače, aby jí (tedy mně) došlo, že tady jde o víc než o brutálně uřezané ruce nebo hlavy.

Petr Heteša nám nad cigaretou a druhým panákem Jacka Danielse řekl o svojí knize následující: 

Jsem rád, že se stihlo vydání ještě o prázdninách, protože tenhle kousek je z roku 2015, napsaný o tehdejších prázdninách, čemuž odpovídá jeho odlehčený (prázdninový) styl. V každém případě je to flák pro nejširší čtenářskou obec. Pokud si někdo oblíbil biotechnologie, neurotransmiterové urychlovače a mutace genových kmenů, tak tam jsou. Pokud někdo žere magii, rituální pentagramy, černé svíčky a démonické symboly, tak o ně nepřijde. Pokud někdo ulítává na mrtvolách, bude spokojen. Jsou tam včetně popisu velmi kreativních způsobů jejich uvedení na scénu. Aby některé čtenářky nepostrádaly lovestory, náznak něčeho takového tam je taky. Pro ty, co hltají výhradně space operu…, ale to bych už spoileroval.
No a samozřejmě je tam můj oblíbený hlavní hrdina, který je pořád stejný, akorát má zase jiné jméno. Navenek fakt drsňák, uvnitř ale romantik, milující poezii, Jacka Danielse a holky (z nichž většina jsou mrchy. Ale půvabné). Vítejte v Baltimore 2044 a jeho drsné čtvrti Chincoteague, na kterou jsou krátké i ty nejpokročilejší technologie.

Připravuje Brokilon

Nesvatý otec 

Anotace 

Phineas Mortimer se nikdy nechtěl stát knězem. Toužil dělat to, co každý bohatý aristokratický synek – tedy nic. Popíjet po hospodách, veselit se s nevěstkami, občas se porvat s kmány a utrácet tatínkův majetek. Jenže cesty páně jsou nevyzpytatelné. Ve válce, kde se ocitne v roli polního kuráta, se Phineas setká s temnotou a málem zešílí. Aby se vyhnul další službě, odchází do pokojné horské vesnice šířit slávu boží. Jenže zlo má dlouhé prsty a hříchy minulosti se ukážou být pouze předzvěstí návratu něčeho mnohem strašnějšího. Něčeho, na co nemusí stačit okovaný palcát ani modlitba. Pokud v tomhle temném fantasy světě vůbec nějaký bůh, který by ji vyslyšel, existuje...

Marek Dvořák se vyzpovídal o svojí prvotině


Na fantasy, zejména té české, jsem prakticky vyrůstal. Inspirovali mě zejména autoři jako Šlechta, Kulhánek, Neomillnerová či ze zahraničních Sapkowski a King. Na psaní
mě nejvíc baví tvůrčí svoboda, možnost jedním kliknutím tvořit světy a dalším je ničit a naprostá nezávislost třeba na finanční situaci, která je například filmařům upřena. Vždycky jsem chtěl vyprávět příběhy a literaturu vnímám jako nejkrásnější formu tohoto prastarého umění. Phineas Mortimer, hlavní hrdina Nesvatého otce, je variací na „zbytečného člověka“. Má řadu kladů, ale neumí je využívat, a také cítí, že se na své kněžské povolání nehodí. Vevnitř je totiž spíše rváčem a bohémem než světcem. Temná fantasy je podle mého názoru především o tom malém zlu, jež má v sobě každý člověk a které má mnoho podob, například pokrytectví či lhostejnost.

Připravuje Epocha 

 

Hořící kůň

Anotace 

Arabské Španělsko na počátku 11. století se drobí ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k šedivému životu hradní služebné. Ti dva bezděčně zasáhnou do záměru králů a vzbudí nenávist Spin de Mula, démonického čaroděje, který znetvořuje lidské duše.
Jejich osudy se protínají, zatímco muslimští a křesťanští vládci spolu střídavě bojují a uzavírají politická spojenectví, iberští bohové čelí islámu i Kristu a ze Severu připlouvají drancující vikingové...

Navštívili jsme ve stáji Františku Vrbenskou a Lucii Lukačovičovou:

Hořící kůň – to byla výzva a náročná zkušenost. Základ románu vytvořila Františčina povídka, kterou kdysi rozepsala. Inspiroval ji svérázný národ Basků a jejich u nás neznámá mytologie spolu s pozoruhodnou kulturně politickou situací Pyrenejského poloostrova před tisícem let. Stýkání a potýkání muslimského a křesťanského živlu fascinovalo, třebaže tématu chyběl současný ostře konfrontační aspekt.
Baskická kultura a dějiny už dlouho zajímají také Lucii, stejně jako období raného středověku. Tehdy se zrodil kult svatého Jakuba a tradice pouti do Santiaga de Compostela, z které si Lucie odnesla osobní zážitky. Spisovatelky se dohodly a na jaře roku 2016 začaly pracovat na románu. Jenže tak, jak hrdinové procházeli nástrahami a nebezpečnými situacemi, přiházely se autorkám všelijaké komplikace. Některé vážné, až málem tragické; jiné náročné, ale radostné - když se Lucii narodil synek.
Vysoká autenticita vyprávění znamenala hledat spoustu informací přes militaria či chovatelství koní až po bylinkářství. Používali Saracéni šavle? Co se vařilo v různých oblastech středověkého Španělska? Jak se slavily velikonoce? Nechybělo pátrání v hlubinách historie: „Proč se vzbouřili pyrenejští horalé?“ ani řešení dějových rébusů: „Jakými prostředky se dá vyhrát bitva proti téhle přesile?“
Přes všechny svízele se osudy hrdinů z několika národností nakonec uzavřely… aby čekaly na své čtenáře.

Připravuje Epocha

Polární záře 

Co Jiří Mazurek vyzradil u výslechu o své knize: 

Polární záře. Jde o sci-fi thriller, který se odehrává na severu Ruska v blízké budoucnosti. Děj probíhá mimo jiné na palubě jaderné ponorky, v kokpitu stíhacího letounu, v sídle CIA, apod. Jedním z hlavních hrdinů je i Čech, fotograf, který se shodou okolností dostane do epicentra dění. Anotaci knihy přikládám níže.
Žánrově je kniha asi nejvíce podobná knihám MIchaela Crichtona, to jest spojuje příběh s trochou "vědy". V knize se čtenář například dozví, co je Penroseovo dláždění, Hirschův index, RSA šifra, temná hmota, apod.
Knihu jsem začal psát už v roce 2005, v roce 2006 jsem práci na ní skončil (přerušil), a dokončil jsem ji v roce 2016. Abych přitáhl pozornost čtenářů, umístil jsem dočasně část knihy na Wattpad (můžete se na ni podívat i vy), kde zaznamenala vesměs pozitivní reakce (Jedna ze čtenářek napsala: "Fůůů, to byla ale jízda..."). V současnosti má kniha velice dobré hodnocení na Goodreads: průměr 4.29 (5 je max) z 19 hodnocení.

Připravuje Mystery Press

 

Přemyslova krev 

Anotace 

Píše se rok 999. Umírá kníže Boleslav a zůstávají po něm tři synové. Nejstarší Boleslav, prostřední Jaromír a nejmladší Oldřich. Ovšem knížecí stolec je jen jeden. A českou zemi obklopují kořistní vladaři, kteří využijí každé nesvornosti. Z jedné strany Boleslav Chrabrý a jeho Polané, že druhé říše vedená mladičkým, leč velmi ambiciózním císařem Otou. Uvnitř čerstvě christianizované země to rovněž vře; stará víra má hluboké kořeny.

Historické drama začíná!
Místy kupodivu vedené jako konverzační komedie.
Což jen přiostřuje břit dění...

Přicházejí:
Thiddag Biskup!
Hněvsa Vršovec!
Prokopios; poustevník, který oral ďáblem!
& mnozí další..

Co o knize vypověděla Jitka Svobodová:

Přemyslova krev pokrývá období let 999 -1041, které autor Oprásků sčeskí historje prohlásil za českou Hru o trůny, což mi přijde jako poměrně přiléhavé označení. V našich dějinách probíhaly zápasy o vládu nad českými zeměmi často, ale nejspíš nikdy tak urputně a nesmiřitelně jako tehdy. V jisté podobě ty příběhy všichni známe z čítanek, ať už jde o Oldřicha a Boženu nebo Břetislava a Jitku, ale celkový tehdejší historický obraz je ještě mnohem zajímavější. Kniha začíná v době, kdy umírá kníže Boleslav, český stát stojí na pokraji zhroucení a ocitá se ve vleku mocných sousedních říší. Kníže po sobě zanechává tři syny zcela rozdílných povah, vyznání a představ o vládě, kteří místo společnému postupu proti nepříteli okamžitě rozpoutají krvavý boj o moc, který Čechy připraví i o poslední zbytky vlastní nezávislosti, boj, který je o to horší, že neprobíhá jen mezi knížecími syny, ale také mezi starou a novou vírou. Co jen se může stát se zemí, která si nedokáže vládnout, nemá právoplatného dědice z krve Přemyslovy a staří bohové ji opouští? Je tolik možností žádná pro ni nevypadá dobře, zbývá ještě někdo, kdo by ji dokázal pozvednout z popela ke dřívější slávě? Myslím, že stojí za to začíst se do jednoho z nejsilnějších příběhů našich dějin, o to neuvěřitelnějšího, že se před těmi tisíci lety opravdu odehrál...

Jinak myšlenka na napsání knihy vznikla - jako tolik dobrých nápadů - v hospodě, kde jsme probírali, že dějiny občas umí být mnohem barvitější než cokoliv, co si dokáže bujná autorská fantazie vymyslet. Pevně doufám, že mi čtenáři dají za pravdu.

Na samotném psaní knihy toho moc zajímavého není - jako každý dlouhý text jsem ho psala (možná až příliš) dlouho, nesčetněkrát odložila na neurčito, několikrát proklela, mnohokrát málem vzdala, ale navzdory tomu všemu jsem nikdy nezapochybovala o tom, že stojí za to něco takového sepsat, protože jakkoliv se o českých dějinách napsalo tolik skvělých románů, tenhle příběh jsem ještě nikdy neviděla dobře a uceleně zpracovaný a přijde mi to vyloženě škoda.

Připravují Straky na vrbě

Zaklínač 3: Prokletí vran

Jiří Pavlovský o komiksu:

Už třetí Zaklínač, který vychází opravdu jen chvíli poté, co vyjde v Americe. Tentokrát se tvůrci inspirovali jednou starou Sapkowského povídkou (která byla ostatně i zpracována tuším do prvního dílu herního Zaklínače), aby zkusili vymyslet, co se stalo pak. Navíc se tu ke Geraltovi přidává i Ciri a objeví se i další slavné postavy!
Zajímavé je i to, že třetí Zaklínač vyšel v Americe nejprve čistě na internetu… a teprve když vyšel komplet, udělala se kniha. Scénář má na triku opět Paul Tobin, ale kresby se chopil tvůrce s polským jménem Piotr Kowalski.

Připravuje Crew

Batman: Supertíha

Anotace

Komisař Gordon je nový Batman!
Batman zmizel... a je s největší pravděpodobností mrtvý. Bývalý komisař Jim Gordon je povolaný zpátky do služby, aby dál nesl dědictví Temného rytíře a stal se jeho nástupcem. Ovšem už ne skrytý ve stínech. V moderní technologické zbroji a ve službách policie!

Něco málo nám Jiří Pavlovský prozradil:

Fakt ne. K tomuhle komiksu nic říkat nebudeme. Tím bychom vám ničili překvapení. Minulý díl přišel s dost velkým šokem a můžeme říct, že Scott Snyder pokračuje v dalších nečekaných zákrutách.  Rozhodně něco takového jste na stránkách Batmana neměli možnost číst… no, asi nikdy. Tak si to užijte.
Navíc už jdeme do finále. Zbývají nám ještě dva díly do konce řady… a boj s opravdu monstrózním padouchem. Ale Batmanovi fanoušci se nemusí bát. Jedeme dál. Po Scottu Snyderovi přebral štafetu Tom King, který je sice hodně jiný, ale neméně skvělý.  

Připravuje Crew

Návnada 

Anotace 

Povídky Chucka Palahniuka doprovozené ilustracemi proslulých komiksových autorů, které si můžete sami vybarvit. Ideální omalovánka pro dospělé!

Co práskl Jiří Pavlovský o komiksu:

Chuck Palahniuk je magor, který se rád nechává fotit, jak škrtí své fanoušky. Taky rád experimentuje nejen s tím, jak knížky píše (viz Pygmej, který je psaný hodně zvláštním jazykem), ale i s tím, co píše. Pokračování Klubu rváčů napsal jenom v komiksové podobě, a jelikož mu to nestačilo, stvořil omalovánky. Vážně. Napsal osm povídek a každou mu ilustroval slavný komiksový výtvarník – v čele s lidmi jako Duncan Fegredo či Lee Bermejo. Jsou to omalovánky, která se za žádnou cenu nesmí dostat do ruky dětem. Najdete tam církevní šílenství, únik z Titanicu, smrtící meteor, podivný klub, výslechy zvířátek i fekálie celebrit. A to všechno si můžete vybarvit těmi nejživějšími barvami.
Knížka natolik zabodovala, že Palahniuk chystá další omalovánky. A tentokrát to bude rovnou celý román!

Připravuje Crew

 

Sandman: Domeček pro panenky

Anotace 

Druhý díl městské fantasy Neila Gaimana, kde musí Sandman nejen čelit rebelujícím nočním můrám, ale i mladé dámě, která se k vlastní smůle stane „vírem snění“.
Konečně vychází v barvě!

Co Sandman našeptal o komiksu Jiřímu Pavlovskému:

Všichni si to přáli, tak tady to je. Sandman v barvě a s novou obálkou. Původní barva byla opravdu hrozná, byla dělaná stylem, jakým se v té době dělaly všechny komiksy -  černobílá kresba byla zalitá barevnou hmotou, asi něco, jak když v závodce kydne kuchařka omáčku na knedlík. Tak to bylo až do páté knihy, kdy už jednak doba pokročila… a možná si taky Gaiman mohl vydupat lepší zacházení. Ovšem s léty přišla náprava chyb a DC nechalo Sandmana znovu kolorovat. A tady ho máte.

Připravuje Crew

Z jiného soudku

Odvrácená strana konce 

Anotace 

„Chci, abyste mi někoho našel. Měl byste ale vědět, že ten člověk možná nikdy neexistoval.“
Harry Bosch se po třiceti letech u policie stal soukromým detektivem. Stále však zůstává vlkem samotářem, jakým byl ostatně celý život: kašle na propagaci, nemá žádnou kancelář a své klienty si velmi pečlivě vybírá.
Jedním z nich je kalifornský miliardář, kterého na sklonku života pronásledují výčitky svědomí. Jako mladík prožil románek s mladou Mexičankou. Když otěhotněla, ztratila se ze světa. Porodila dítě? A pokud ano, co se s ním stalo?
Umírající magnát zoufale touží vědět, zda má komu odkázat své obrovské jmění. Bosch je jediný, komu důvěřuje. Oba muži dobře vědí, že tento případ představuje obrovské riziko nejen pro detektiva, ale také pro osobu, po níž pátrá. Přesto – nebo snad právě proto – se případu ujme, a jakmile se nitky začnou proplétat s jeho vlastní minulostí, je z něj zase zarputilý buldok, který neskončí, dokud nenalezne pravdu.

Pohled překladatele na Odvrácenou stranu (Jan Netolička o překladu nového Harryho Bosche)

Překládat Connellyho bylo jako převzít roli Harryho Bosche. Ono klišovité ztotožnění se čtenáře s hlavní postavou totiž u mě proběhlo na více rovinách. Ze všeho nejdříve jsem se v duchu vrátil ke svému dědovi - bývalému náčelníku ostravské kriminálky - a znovu zažíval jeho vyprávění o tom, co všechno je třeba udělat, než detektiv sežene jakoukoli nepatrnou informaci. Connelly nepíše akční thriller, v němž jde o vteřiny a kde na detektivní práci není čas, protože někde tiká nálož a vy musíte na všechno podstatné přijít dřív, než vybuchne, přičemž se vás zároveň někdo snaží zabít. Connelly popisuje skutečnou práci detektiva, která překvapivě není ani trochu nudná, i když se neodehrává na střeše jedoucího vlaku ani v před obrazem Poslední večeře. Sledovat Harryho Bosche při práci mi přinášelo radost z toho, že někdo ještě dělá své řemeslo poctivě a umí to. A věřte, že je to nesmírně zavazující, protože při pohledu na jeho profesionalitu prostě nemůžete nic odfláknout.

Ruku v ruce s tímto pocitem pak přišla druhá rovina ztotožnění se s Boschem. Bylo totiž nutné pustit se do stejně poctivé práce a hledat. Hledat všechna místa, která Connelly pro děj své knihy vybral. Stejná pečlivost, kterou čtenáři obdivují na Boschovi, totiž tryská z každého popisu cesty do práce, či pohledu z okna. Jaká je to sladká odměna, když si člověk taky zahraje na detektiva a ve Streetview si najde budovu, před kterou Bosch stojí, a při bližším ohledání zjistí, že má stejné dveře, stejnou střechu a že na protější zdi jsou stejné graffiti. Objevíte dechberoucí umělecká díla na pilotech dálnice a uvědomíte si, proč Bosche jeho práce baví. Podstatné ovšem je, aby všechna ta místa našel také čtenář a aby pro něj text zůstal zároveň přirozený a srozumitelný. Znamená to u každého místa zkoušet a hledat, zda už má svůj český název, podle kterého by si ho mohl čtenář dohledat, případně stylizovat a nenápadně vysvětlovat, aby anglický originál nerušil. Snad se to povedlo a snad je to dostatečná omluva za First Street. První ulici by totiž čtenář ve Streetview nenašel a já jsem neměl to srdce, abych Connellymu kazil naprosto dokonalou profesionální práci.

Připravuje nakladatelství Domino 

KOMIKS: Strážci galaxie: Kosmičtí Avengers 1

$
0
0

Marvel jede a s každým rokem víc a víc potvrzuje svoji oblíbenost u široké veřejnosti. A to nejen komiksy, ale právě filmy, které mu otevírají dveře k dalším možným čtenářům rekrutovaným z davu diváků.
Právě tohoto faktu si je vědomo i české nakladatelství Crew, které u příležitosti premiéry pokračování Strážců galaxie vypustilo první díl komiksové verze s podtitulem Kosmičtí Avengers. U tohohle díla vsadili na dvě důležité karty, respektive tři. Tou první jsou samotní strážci, kteří patří dost možná mezi nejoblíbenější postavy celého (filmového) univerza. Společně s Iron Manem, který tu zcela náhodou taky figuruje. Třetím důležitým faktorem je skutečnost, že scénář napsal Brian Michael Bendis, který je našinci známý díky komiksům Daredevil: Muž beze strachu nebo Tajná válka. Crew tedy v jeho případě nevsadila na černého koně s nejistým výsledkem, ale na těžkotonážního borce, který nemůže zklamat.
Kosmičtí Avengers od první stránky nasadí tempo o rychlosti pendolina. A ani na okamžik nesundají nohu z plynu. Zápletka je zhruba taková: spousta mimozemských ras uzavře dohodu, že na Zemi se nesmí útočit. Což samozřejmě někdo nevydrží a Strážci galaxie vyráží na sebevražednou misi, aby planetu ochránili. A ve výsledku se z nich stávají hlavní viníci.
Kosmičtí Avengers jsou především skvělou zábavou pro všechny, kterým v hrudi tluče srdíčko malého dítěte. Na druhé straně trpí několika neduhy. Tím prvním jsou zmínky o událostech, které komiks dostatečně nerozvádí a český čtenář (pokud nemá dostatečně načteno) nemá šanci je pořádně pochopit. Větším problém komiksu je ovšem to, že i přes jeho relativně velký rozsah se v něm zase tolik nestane. Valná většina děje se totiž skládá z neustálé akce, kterou prokládá střet mezi otcem a synem, tedy mezi J'Sonem a Star-Lordem, a scény z vysoké politiky. To první připomíná antickou tragédii, to druhé zase intrikaření ze Hry o trůny. A jak už to u čtení na pokračování bývá, Bendis to usekne v ten správný moment a rozjede čekání na další díl.  

Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers
Brian M. Bendis - Steve McNiven
Nakladatelství: Crew
Překlad: L´udovít Plata
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rok vydání: 2017
Cena: 329 Kč


Vyšla Návnada Chucka Palahniuka

$
0
0

Velmi nerelaxační povídkové omalovánky Chucka Palahniuka

Relaxační omalovánky. To je současný hit. Lidé si vymalovávají superhrdiny, mystické obrázky, Harryho Pottera, mandaly, kytičky, krajinky… cokoliv. Omalovánky pro dospělé jsou něco, co lidi aspoň na chvíli odvádí od stresu současného světa. Ovšem když se do něčeho takového pustí tvůrce Klubu rváčů Chuck Palahniuk, tak si můžete být jistí, že to bude všechno jiné, jen ne relaxace.

Tenhle provokující tvůrce je nejen dokonalým glosátorem doby, ale i zaníceným experimentátorem. Ve svých románech experimentoval s jazykem (Pygmej), se stylem (Rant, Snuff), o příbězích už ani nemluvíme. Psal sci-fi, fantasy, komedie, erotiku, horory, a dokonce i komiks, takže mu zbývalo vážně už jen jedno jediné: Udělat si své vlastní omalovánky!

Ano, Chuck Palahniuk spolu se slavnými komiksovými výtvarníky stvořil parádní knihu omalovánek... nebo, pokud byste si nechtěli kreslit, tak knížku skvělých, šílených a bohatě ilustrovaných povídek. Tyhle omalovánky rozhodně nejsou pro malé děti! (A nejsou ani pro dospělé se slabým žaludkem a přecitlivělým morálním kompasem.)

„Od Chucka Palahniuka jsme vydali už jeho komiksové pokračování Klubu rváčů,“ říká Petr Litoš z nakladatelství Crew,„které mělo i u nás obrovský úspěch. Klub rváčů je legenda a návrat Tylera Durdena zajímal i české čtenáře. Navíc sám autor přijel do České republiky a odepisoval čtenářům výtisky, odpovídal na jejich dotazy a na požádání je i lehce přiškrtil. Co si můžou fanoušci přát víc? Takže jakmile jsme se dozvěděli, že Chuck Palahniuk dělá omalovánky, okamžitě jsme zbystřili. Když jsme se dozvěděli, kdo je bude kreslit, zbystřili jsme ještě víc. A když jsme knížku přečetli, bylo jasné, že tohle musíme vydat.“
V knize jménem Návnada najdete osm bohatě ilustrovaných povídek. Dozvíte se, jak je důležité dávat dcerám vhodné dárky, jak se může zvrhnout snaha ateistů znechutit dítěti náboženství, najdete tu příběh
o jedné velmi speciální spisovatelské zakázce, otcově vykoupení, velmi zvláštním erotickém podniku, programu na ochranu zvířecích svědků, posedlosti exkrementy slavných či o dost radikálním úniku z potápějícího se Titaniku. Prostě Chuck Palahniuk ve své nejlepší formě.
A k tomu si samozřejmě přizval ty nejlepší výtvarníky. Ano, ne jednoho, ale hned osm, v čele s i u nás známými tvůrci jako je Lee Bermejo (Joker, Lex Luthor: Muž z oceli), Joëlle Jones (Lady Killer) či Duncan Fegredo (Hellboy)! Každý z nich přispěl svými ilustracemi k jedné z povídek. A je už na vás, jestli doplníte jejich dílo svými barvami, nebo knihu budete mít čistě jako ilustrovaný povídkový sborník. 

A krásný povídkový sborník – vázaný a ve velkém formátu.

Chuck Palahniuk nahodil Návnadu – a čtenáři zabrali.  A i přesto, že u spousty jeho povídek si ani nechcete události v nich popisované představovat, natož vymalovávat, je výsledek vážně nádherný. Není divu, že se z knihy stal hit a Palahniukovi právě vychází další „omalovánka“ - tentokrát hned celý román.
Tyhle omalovánky rozhodně nejsou přístupně dětem. Jsou to omalovánky, které vám přináší skvělé povídky v parádním grafickém zpracování. Jsou to omalovánky, které můžete nebo nemusíte vymalovávat… ale které to rozhodně vymalují vám.

 

Soutěž: Batman Day

$
0
0

Už dvacátého třetího bude Batman Day, velký svátek všech fanoušků Batmana. A jak jinak tenhle den oslavit, než soutěží, která u nás proběhne celý tenhle týdne. A jelikož máme Batmana u nás v redakci rádi, máme pro vás hned dva soutěžní kousky. Zahrát si můžete o Batmana: Supertíhu a Jokera. A můžou být vaši, když nám odpovíte na následující otázky 

Znáte alespoň tři scénáristy Batmanových komiksů? 

Dokázali byste vyjmenovat tři herce, kteří hráli Jokera? 

Svoje odpovědi zasílejte na známou adresu sardensoutez@centrum.cz do nedělní půlnoci 24.9.2017, do předmětu napište Batman a nezapomeňte na svoje jméno a korespondenční adresu. Těšíme se na vaše odpovědi.

  

KOMIKS: Batman 7: Konec hry

$
0
0

 

Snyder a Capullo nám předkládají sedmý díl Batmanova kánonu, a stojí opravdu za to.

Vše začíná zcela nepochopitelnou snahou Justice League zavraždit Bruce Waynea. Původní obavy, že jde jenom o zbytkové účinky Scarecrowova toxinu strachu se bohužel ukážou jako mylné. Jedná se o mnohem silnější a nebezpečnější jed, jehož autorem je Joker, který se rozhodl zcela otočit svůj pohled na Batmana. Z někoho, kdo k netopýrovi cítil svázanost osudem a snažil se mu svým zvráceným způsobem pomáhat, se stal krvežíznivý nepřítel s chutí jej vystavit nejhorším nočním můrám. A tak je Batman vystaven výsměchu a nenávisti celého města, jemuž tolik obětoval. 

Scénárista Scott Snyder opět dokázal, že patří mezi špičku ve svém oboru. Na sto sedmdesáti šesti stranách se setkáte s příběhem, který mixoval většinu stylů, v jejichž duchu se Batmanovské příběhy odehrávají, a přitom se nejedná o slátaninu nesmyslného přeskakování od jednoho tématu k druhému. Přesně naopak, akční i detektivní pasáže přecházejí navzájem jedna do druhé zcela plynule a s grandiózní lehkostí. Oceňuji velice povedenou zápletku, která je založena primárně na nejistotě. Jistý jsem si nebyl prakticky ničím a odhalování nejnovějšího Jokerova kousku je o to hlubší, že se několikrát ubírá slepým směrem, čímž mu dodává na závažnosti. Příběh je silně provázaný s předchozími díly a bez jejich znalosti se prakticky nedá zcela pochopit, ale tak by to mělo být, když se jím uzavírá jedna velká kapitola. Ale opravdu se jím uzavírá?

V tuhle chvíli je nutno říci, že hlavním tahounem knihy je Joker, nikoliv parta dobráků, jako obyčejně. Joker jediný určuje, jak se příběh bude odvíjet, a stále je jeho přítomnost cítit z každého temného koutu. Joker byl, je a bude na planetě Zemi, stejně jako odvěký Soví tribunál. Je vším a ničím, smrtí i životem, tragédií i komedií. Směje se všem "smyslům života", o kterých si lidé myslí, že jsou ty jejich pravé a jediné. Za dokonalý vtip ale považuje Batmana samotného, protože dovoluje všem lidem svým sebeklamům věřit. Je to ale jenom další klaunova hra lží, nebo konečně odhalil svou pravou podstatu?

Konec hry je dokonalou tragédií, dochází v ní k mnoha zvratům, odhalením a vyznáním, příčemž zakončení je nervy drtící. Doslova. Zároveň je však hodně otevřené, takže čtenáři zůstane dost prostoru na přemýšlení. 
Osobně musím sedmý díl série Batman doporučit všemi deseti, protože se jedná o mistrovské dílo, které vás nenechá vydechnout do poslední stránky.    

Batman 7: Konec hry
Scott Snyder, Greg Capullo
Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Obálky: Capullo, Miki a Plascencia
Redakce: Boris Hokr
Rok vydání: 2017
Počet stran: 176
Rozměr: 168 x 258
Provedení: paperback
Cena: 449 Kč  

KOMIKS: Modrá Crew 3: Okko

$
0
0

Modrá Crew– čtvrtletník vyznačující se minimálně stovkou barevných stran, uzavřeností příběhů v maximálně dvou číslech a hlavně, předplatitelé si sami určují, co chtějí číst. Z nabídky alespoň třech komiksů se vítěz zařadí do edičního plánu. Tituly, které nevyhrály, postupují do dalšího hlasování, pokud již o nich nebylo třikrát hlasováno nebo nezískaly méně než 5% hlasů. Zajímavé je, že i čtenáři mohou navrhovat, jaké komiksy by rádi ve vydání uvítali.

Modrá Crew 3: Okko– Cyklus vody přivádí čtenáře do světa alternativního středověkého Japonska, kde lze narazit na krvelačné démony, duchy, bojové loutky a samozřejmě také samuraje. Hlavním hrdinou je ronin Okko doprovázený věčně sake navátým mnichem Nošinem a tajemným Noburem, vynikajícím bojovníkem s neuvěřitelnou regenerační schopností. Samotný příběh ale vypráví chlapec Tikku, který výše uvedenou trojici přemluví k záchraně své sestry. Ať nikdo není naivní, pro pouhou lásku k bližnímu ronin ani jeho souputníci nepomáhají. Samotný příběh záchrany je veden jasně, faktem ale je, že čtenáři se nedostává tolik informací o samotné říši Pajan, což je trochu škoda, ale třeba je tento nedostatek vynahrazen v dalších cyklech série.

Komiks obsahuje vše, co čtenář od fantasy komiksu odehrávajícím se v Japonsku očekává. Kromě zajímavých postav, přehledného děje a vynikající kresby, zaujmou skvěle rozkreslené souboje, při nichž se katany jen míhají. Pro čtenáře je skvělou zprávou, že Okko – Cyklus vody není ze svého světa jedinou knihou, francouzský kreslíř a animátor Hub (vlastním jménem Humbert Chabuel) svůj obdiv a lásku k Japonsku a samurajům přetvořil ještě v Cyklu země, Cyklu vzduchu a Cyklu ohně. Tudíž existuje naděje, že další cykly se dostanou někdy v budoucnu do nabídky pro hlasování čtenářů. Modrá Crew má jasný úmysl vydávat uzavřená alba, nikoli pouhé ochutnávky, a to dává solidní šanci uspět dlouhodobě na trhu a třeba i časem zrychlit vydávání než jednou za tři měsíce. Skvělý nápad a za sérii Okko velký palec nahoru.

Modrá Crew 3: Okko – Cyklus vody
Chabuel, Humbert alias Hub
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2017
Počet stran: 104
Rozměr: 260 x 191 mm
Provedení: Brožovaná
Cena: 249,- Kč

Nový titul z nakladatelství CREW

$
0
0

PLANETA NIPPON

Návod k porozumění japonské populární kultuře

Nakladatelství Crew je momentálně největším vydavatelem japonského komiksu u nás. Stojí za většinou těch nejslavnějších titulů, mezi které patří Naruto, Death Note (právě zfilmovaný Netflixem), Ghost in the Shell, Tokijský ghúl, Ryby od Džundžiho Ita a spousta dalších komiksových legend. Takže je to pravé, aby se chopilo vydání knihy o japonské kultuře, knize nazvané příznačně Planeta Nippon.

Název knihy, Planeta Nippon, je naprosto výstižný. Protože Japonsko je opravdu jako cizí planeta. Celé roky se drželo stranou a uzavíralo se před ostatním světem, tvořilo si vlastní kulturu neovlivněnou zásahy zvenčí. Japonští autoři dodnes tvoří především pro Japonce, nejsou nuceni se přizpůsobovat okolním kulturám. I díky tomu stále přicházejí se zcela originálními koncepty a příběhy. Jak ve filmech a hrách, tak i v komiksu.

“Kniha Planeta Nippon není určená jen pro fanoušky mangy,” říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. “Zaujme i lidi, co se zajímají o Japonsko, počítačové hry, svět… nebo jen viděli Ztraceno v překladu a zajímá je, jestli jsou Japonci opravdu tak divní, jak se to ve filmu jeví. Prozradím pointu – jsou ještě divnější. A právě proto jejich tvorba lidi na celém světě tak fascinuje. V době, kdy se evropská i americká komerce zacyklila a nabízí stále to samé, přicházejí Japonci s novými ideami, nebojí se silných emocí a hlavně – nehrají podle našich pravidel.”

Knihu napsali tři čeští experti na japonskou kulturu: Anna Křivánková, Karel Veselý a Antonín Tesař. Kniha vznikala několik let a každá její bohatě ilustrovaná kapitola se erudovaně věnuje vždy nějakému velkému fenoménu. Najdete tu dějiny fanů (takzvaných otaku) a fandomu, historii zrodu mangy, text o kultuře roztomilosti (ano, Hello Kitty ovládla i české děti), ale třeba i text o vztahu Japonců ke gay komunitě či své vlastní historii. Kniha se nevyhýbá ani negativním stránkám jejich povahy a dozvíte se o posedlosti roboty či japonském popu. Jsou tu obsáhlé texty o filozofii mangy, o japonském bojovém duchu, o rebelech, experimentech, počítačových hrách, samurajích, jakuze, fanatickém nacionalismu… ale i o erotice a výchovném vlivu komiksů. Dozvíte se o vzpouře pomocí ponožek, fascinujících hrách, při kterých můžete přijít k úrazu, vraždících fanoušcích… a také o včelce Máje!

Jak je vidět, přes velké téma se knize podařilo udržet si čtivost a zábavnost.

Překladatelka a autorka Anna Křivánková říká: „Japonská populární kultura je u nás vnímána jako něco vzdáleného, jako z jiné planety, často velice matoucího. A tak jsme se hodně snažili odkrýt právě to společenské pozadí nejrůznějších jevů v japonském komiksu, anime a filmech. Myslím, že se nám to do jisté míry podařilo. Rozhodně myslím, že kniha přinese hodně jak těm, kdo o japonské kultuře nevědí mnoho, tak i těm, kteří už něco vědí a přeci jenom by si tu znalost ještě rádi prohloubili.“

Kniha má přes 300 stran a je rozdělená do jedenácti obsáhlých bloků, z nichž je každý věnovaný jednomu velkému tématu. Každé téma je doplněné ilustracemi a ke knize ještě patří shrnutí historie mangy u nás, rejstřík, bohatá barevná příloha – a vychází s ilustrací od slavné japonské výtvarnice Juko Šimizuové (známé i díky obálkám k sérii Mezi řádky) na obálce. Nakladatelství Crew věnovalo knize péči, kterou si takovýto projekt plně zaslouží. Protože kniha, která se natolik důkladně, a přitom zábavně, zabývá japonskou kulturou a věcmi, jež ji ovlivňují, u nás chyběla.

Pokud vás jen trochu zajímá Japonsko, je tohle kniha přesně pro vás. A pokud ne… tak po téhle knize vás Japonsko zajímat začne.

Literární vyhlídky: říjen a listopad

$
0
0

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Becky Chambersová
Nakladatelství: Host

Proč se v lunární restauraci nikomu nelíbilo? Neměla totiž žádnou atmosféru! Tak začíná Becky Chambersová v propagačním videu ke své knize. Aby hned dodala, že i na Měsíci atmosféra je, ale že někdy je třeba z reality něco málo ubrat, aby mohly mít vtipy správné pointy. Vypadá to, že se autorka nebere příliš vážně, že minimálně v základech rozumí tomu, o čem píše, a že dokáže natočit video, které je přes veškerou jednoduchost velmi vtipné a živé. O knize tedy zatím nevíme nic, ale počin se to zdá být sympatický!

Anotace:

Když se Rosemary Harperová připojí k posádce Poutníka, příliš toho neočekává. Touží jen po nenápadném, pokojném místě, které by mohla na chvíli nazývat domovem, a po úniku od problematické minulosti. A přesně takové útočiště jí Poutník nabízí. Život na palubě lodi je sice trochu chaotický, ale jinak vcelku poklidný. Až do doby, kdy posádka dostane životní nabídku: vybudovat hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu a zajistit si tak na několik dalších let pohodlné živobytí — pokud ovšem přežijí dlouhou cestu mezihvězdným prostorem, aniž dojde k ohrožení některého z křehkých spojenectví, jež udržují galaxii v klidu. Potíž je v tom, že Rosemary není na palubě jediná, kdo skrývá nějaké tajemství…

Z rozhovoru s autorkou:

Kolik času jste strávila před psaním knih o Poutníkovi výzkumem (a zejména bádáním o tunelovém jevu)?
Vlastně docela dost. Moje knihy nejsou hard science fiction, ale věřím, že je třeba porozumět konceptům, ve kterých se vrtám, než, ehm, se v nich začnu vrtat. Také se mi líbí, když udržím věci v rámci potenciálních možností. Víme, jak vybudovat červí díru? Ne. Je pravděpodobné, že to někdy zvládneme? Ne. Ale mohli bychom? Jasně! Snažím se najít ten správný bod – tak, aby geekové nenadávali, ale aby to zároveň bylo přístupné pro čtenáře bez odborných znalostí.
Co se týče ověřování informací, primárním zdrojem je moje maminka. Je astrobioložka, učitelka a je tou, které volám, když chci vědět, jestli to, co jsem napsala, může fungovat.

Jakým způsobem budujete svůj fikční svět? Děláte si poznámky nebo jiné záznamy, jak vše pokračuje?
Víc, než s kolika jsem schopná pracovat. Ráda si píšu poznámky rukou, což aktuálně znamená, že se topím v sešitech a složkách. Mám tolik materiálu, který nejspíš nikdy nevyužiji – evoluční vývoj mimozemšťanů, z čeho se skládá které jídlo, takovéhle věci. Přijít na to, co čtenáři potřebují vědět a co mohu vynechat, je výzva. Ale potřebuji to, i když se to pak do textu nedostane. Když vím všechny ty titěrnosti, mohu ve svém vesmíru chvíli žít.

Které sci-fi (nebo fantasy) knihy máte ráda?
Mojí nejoblibenější autorkou je jednoznačně Ursula K. Le Guinová. Ona je důvodem, proč jsem se začala zabývat psaním science fiction. Také mám ráda Octavii Butlerovou. Její trilogie Xenogenesis (pozn. red.: česky vyšlo v nakl. Polaris pod názvy Úsvit, Rituály dospělosti a Imago) a série Parables (pozn. red.: česky nevyšlo). A z druhé strany žánru – každých pár let si znovu přečtu Hobita. Maminka mi to poprvé četla jako pohádku na dobrou noc a nikdy mě to neomrzelo.

(ze serveru https://theportalist.com, upraveno, zkráceno)

Datum vydání: 2. listopadu 2017
Cena: 369 Kč
496 stran

Pohřbený obr

Kazuo Ishiguro
Nakladatelství: Argo

Pohřbený obr je brilantní dílo z pera jednoho z největších žijících britských prozaiků. Takto začíná anotace na stránkách Arga. A to ještě nevěděli, že Kazuo Ishiguro získá Nobelovu cenu. Soumrak dne, dílo, které získalo Man Bookerovu cenu, je u nás aktuálně vesměs vyprodáno (aspoň v Brně), Neopouštěj mě, kniha, kterou lze označit jako sociologické sci-fi, je zcela rozebrána (aspoň na Kosmasu). Pokud Ishiguro i v tomto románu dostál svým standardům, bude to výborné po stylistické stránce, myšlenkově provokativní a inovativní, neotřelé. Těším se!

Anotace:

Děj románu na pomezí fantasy zasadil autor do počátků raného středověku, kdy se Británie, kterou dávno opustili Římané, nezadržitelně mění v trosky. Král Artuš jistě vykonal pro smír na ostrově své, ale i on už se odebral do propadliště dějin a neklidnou zemí bloumají různá individua včetně těch nadpřirozených. Příběh začíná rozhodnutím starých manželů Axla a Beatrice vydat se krajem mlhy a deště v naději, že se shledají se synem, kterého léta neviděli. Očekávají mnohá nebezpečí, ale netuší, že jim tato cesta odhalí dávno zapomenutá temná místa jejich vzájemné lásky. Místy surový, zato však hluboce jímavý příběh o ztracených vzpomínkách, lásce, pomstě, válce.

 

Odkazy:

Na Novinkách (?!?) psali o knize těsně po vydání. Slušný informativní text.

Shrhnutí Ishigurovy tvorby v souvislosti s udělením Nobelovy ceny na iLiteratuře.

Recenze Pohřbeného obra od Neila Gaimana. (anglicky)

Interview Neila Gaimana s Kazuem Ishigurem – nejen o hranicích žánrů. (anglicky)

Čtená ukázka z Pohřbeného obra. (anglicky)


Datum vydání: 3. listopadu 2017
Cena: 348 Kč
328 stran

Aréna: Tři kapitáni II – Putování

Michael Bronec
Nakladatelství: Straky na vrbě

Nejen resty z Literárních vyhlídek živ je hlodavec! I tady mám rest – první díl Arény jsem si pořídil na FénixConu, těšil jsem se, že si jej přečtu a že na něj napíšu recenzi. Přečetl jsem, uměřeně se mi to líbilo (tj. neskákal jsem nadšením, ale je to řemeslně poctivě napsáno a je to zábavné čtení)… a na recenzi od té doby nedošlo. Jen na ploše počítače mám od té doby soubor s názvem Bronec_Aréna-Tři kapitáni_recenze. Uvidíme, jak dopadne v tomto smyslu dvojka. Zatím nabízíme vyjádření autora a dvě ilustrace.

Anotace:

Další dobrodružství Arnošta Kodexe, Petra Askorty a Filipa Fixe.

Pozn. redakce: Ano, jsme si vědomi, že tato anotace, jakkoliv výstižná, není příliš sdělná. Připomínáme tedy anotaci prvního dílu:

Galaxie daleké budoucnosti. Země i celý zbytek Republiky se zmítá na pokraji Třetí galaktické války. Napětí přituhuje, mír je v nedohlednu. Přesto pozemský Koordinátor vysílá své nejlepší muže za podivnými úkoly, na první pohled nepochopitelnými. Vždyť k čemu jsou teď nějaké dávné poklady nebo exotický živočišný druh? Akční a dobrodružné! Korzáři se vám budou líbit!

Michael Bronec, autor a nakladatel, o knize:

Druhý díl pokračuje tam, kde první skončil; tedy další den po ránu.

Astrobiolog Fix vyráží na astrobiologickou expedici, vyjednavače Askortu odváží korzárská fregata Srdce vstříc pokladu pravých mincí. Koordinátor se to ze své obří věže uprostřed Metropole snaží koordinovat. Druhý díl je rozsáhlejší než první; hodně se v něm putuje, podíváme se i do pozemské Krypty, kde je uložena kořist z dávného vyplenění císařského paláce. Poznáme blízký vesmír kolem Země. Uvidíme jeden z Divů vesmíru. Kniha vychází ve vázané a brožované podobě, každé vydání má jiného vnitřního ilustrátora. Obrazy Jana Pekárka jsou víc technicky zaměřené (vazba), kresby Janiny Strnadové se soustřeďují především na lidské charaktery (brož). Celý projekt obálkuje Tomáš Kučerovský; jakmile bude jeho obálka hotova, kniha půjde do tisku.

Datum vydání: 23. listopadu 2017
Cena: 330 Kč

Hořící kůň

Františka Vrbenská, Lucie Lukačovičová
Nakladatelství: Epocha

Já vím, už jsme to avizovali minule. Ale dámy si skutečně dávají záležet, takže teď už to snad doopravdy vyjde (ve všech významech toho slova. Vlastně by to už touto dobou mělo být pomalu venku…). Kdybyste přesto zatím minuli, o co se jedná, můžete si na Sardenu přečíst ukázku.

Anotace:

Arabské Španělsko se na počátku 11. století rozpadá ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k bezútěšnému životu hradní služebné. Oba bezděčně zasáhnou do záměru králů a vzbudí nenávist Spin de Mula, démonického čaroděje, který znetvořuje lidské duše. Jejich osudy se protínají, zatímco muslimští i křesťanští vládci spolu střídavě bojují a uzavírají politická spojenectví, iberští bohové čelí islámu i Kristu a ze severu připlouvají drancující vikingové…

Na knihu jsme se ptali snad všech. Z Epochy jsme nakonec vytřískali bonusové vyjádření ilustrátorky, které jako by vypadlo z bonusových materiálů na DVDčku s filmem. Posuďte sami, jak kouzelně pragmaticky Žaneta Kortusová zareagovala:

Obálka vznikla v programu Adobe Photoshop za pomoci tabletu Wacom Intuos Pro. Celé je to tedy digitální malba, takže jsme nemuseli zapalovat žádného koně. Práce zabrala cca 10 hodin čistého času. Autorky měly o obálce celkem jasnou představu, proto nebylo co vymýštet – prakticky jsem do puntíku zrealizovala jejich požadavky.

Datum vydání: 19. října 2017
Cena: 359 Kč
440 stran

Popel Babylonu

James S. A. Corey
Nakladatelství: Triton

Expanze… expanduje. Pánové Daniel Abraham a Ty Franck zuřivě rozpínají svůj fikční svět – Popel Babylonu je šestý díl, v prosinci by měl vyjít v angličtině díl sedmý (Persepolis Rising) a další dva jsou v plánu, nemluvě o mnoha novelách a povídkách ze stejného vesmíru. Bez ohledu na množství popsaného papíru si série udržuje slušnou kvalitu – důkazem budiž nominace na Cenu Hugo v kategorii Nejlepší série.

Anotace:

Revoluce, která po celé generace doutnala, se nyní rozhořela naplno. Svobodná flotila – příslušníci radikální frakce Spolku vnějších planet – zasadila Zemi těžkou ránu a mezi vnějšími planetami zahájila divoké pirátské tažení. James Holden a jeho posádka znají silné i slabé stránky této nové armády lépe než kdokoli jiný. Zbytky starých politických uskupení se ocitají v nesnázích, a proto je Rosinante opět povolána a vyslána na beznadějnou výpravu. Jenomže noví spojenci mají stejné chyby jako ti předchozí, a boj o moc teprve začíná. Zmatky narůstají, chování vesmíru je stále nepochopitelnější. Pirátské flotily, vzpoury, zrady – posádku lodi Rosinante čekají mnohem větší problémy. V záhadném prostoru za branami totiž pouhá hrstka zoufalých, zničených lidí možná rozhodne o osudu lidstva…

Cena: 399 Kč
432 stran

Ctnosti králů

Ken Liou
Nakladatelství: Host

S těmi Číňany se roztrhl pytel! Kao Sing-ťien získal Nobelovu cenu v roce 2000 (možná jej znáte spíše z anglického přepisu – je to Gao Xingjian; i když se pak stal francouzským občanem), Mo Jen v roce 2012, velkého úspěchu dosáhl Liou Cch'sin, jehož Problém tří těles už letos vyšel, teď se k nám dostává i překlad románu Kena Lioua, amerického Číňana, který shodou okolností přeložil Problém tří těles z čínštiny do angličtiny. Schválně – jak rychle se k nám dostane Hao Jingfang, který loni získal Cenu Hugo za nejlepší noveletu (Folding Beijing; porazil mimo jiné Stephena Kinga)?

Anotace:

Císař Mapidéré sjednotil ostrovní království v Daře pod jednu vlajku. Nyní ale Mapidéré leží na smrtelné posteli, jeho poddaní jsou vyčerpaní císařovými velikášskými stavebními projekty a jeho rádci usilují jen o vlastní zisky. Dokonce i sami bohové jsou neklidní. Kuni Garu, vychytralý, charismatický lapka, a Mata Zyndu, syn svrženého vévody, který se touží pomstít, vedou každý svou vlastní vzpouru proti císařské krutovládě. Při té příležitosti se setkají a společně podniknou tažení do srdce císařství. Stanou se svědky střetu armád, spatří flotily vzducholodí, setkají se s magickými knihami a proměňujícími se bohy. Jejich nepravděpodobné přátelství významně změní rovnováhu moci v Daře. Ale za jakou cenu?

Odpovědný redaktor Jiří Štěpán o knize:

Na knihu Ctnosti králů by jistě šlo přilepit štítek „fantasy tak trochu jako Hra o trůny“, ale byla by to velká škoda, protože Ken Liu přináší mnohem více. V knize rozehrává příběh vzpoury a přátelství dvou výrazných postav, jejichž ambice je následně postaví proti sobě. Avšak tato zápletka je pouze platformou pro mnohem širší a barvitější dílo, které dokáže uspokojit jak tzv. hltače příběhů, tak i čtenáře, kteří si libují v kvalitní a inovativní literatuře.

Liu dokázal ve Ctnostech králů vybudovat působivý svět, který je založen na motivech staré Číny, ale zároveň je dostatečně svébytný, aby se o něm dalo říci, že je skutečně originální. Fungování tohoto světa je pak velmi umně popsáno a osvětleno, tudíž čtenář vcelku lehce chápe souvislosti a přijímá jeho zákonitosti.

Forma románu je velmi neobvyklá a nápaditá, jelikož kombinuje západní narativní tradici s tradicí asijskou. Proto můžeme být svědky střídání nezúčastněného vypravěče s vypravěčem glosujícím děj a také s jakýmsi „zazoomováním“ na určité postavy, které do příběhu přinášejí novou perspektivu. Do tohoto vyprávění jsou navíc často ještě včleněny krátké příběhy, zejména anekdotického charakteru, tak jako tomu bývalo ve starých epických textech. Je pravda, že na tuto narativní strukturu je nutné si několik desítek stran zvykat a mohla by působit nezkušenému čtenáři jisté problémy. Ale pokud čtenář Liuovy postupy přijme, prožije zážitek, kterého se mu velmi často v běžně dostupné literatuře nedostává.

Datum vydání: 27. října 2017
Cena: 399 Kč
623 stran

Tři bábiny kobyly

Věra Mertlíková
Nakladatelství: Straky na vrbě

Pod dosti originálním názvem se skrývá historická fantasy, která sice začíná daleko v čase i prostoru, ale vrací se na starou dobrou Moravu (o čase pomlčíme, ten zůstává dalekým).

Anotace:

Putování od Velkého města Kostantinopole až na Moravu.

Střetnutí s Maďary i s družiníky knížete Václava!

Potěší mimo jiné i milovnice koní...

Nakladatel Michael Bronec o knize:

Věra Mertlíková v posledních letech uspěla v řadě žánrových soutěží, umístila se na první příčce PAFu (pozn. red.: Přebor Autorů Fantastiky). Po řadě povídek se pustila do prvního románu pod titulem Tři bábiny kobyly.

Kniha se dělí na kapitoly, mohli bychom ji však označit i za povídkový román, neboť autorka využívá svých tvůrčích schopností, každou kapitolu zvláště pointuje, což ještě umocňuje celek vyprávění. Příběh začíná v Konstantinopoli. Náš hrdina Nik je mladým, nadějným závodníkem na čtyřspřežích, vyzná se v koních, něco však tak docela nevyjde a náhle se ocitá na dlažbě jen se svými guslemi. S vidinou, že napraví svůj osud, vyráží ve společnosti dvou dalších uprchlíků ke vzdálené bájné Moravě; cestou je potkávají mnohá dobrodružství, příběh je zajímavě a překvapivě pointován. Je zasazen do doby těsně po smrti svatého Václava a vedle milovníků historické fantasy potěší povíce i milovnice koní.

Ilustrace právě dokončuje Kazi Lukovská, o obálce jednáme.

Datum vydání: 30. listopadu 2017
Cena: 333 Kč
 

Kladivo na čaroděje: O krok před peklem

různí
Nakladatelství: Epocha

Kladivo na čaroděje bylo ukončeno Posledním stadiem Jiřího Pavlovského (ano, je v tom dvojsmysl, ano, je záměrný, ne, nechceme tím nikomu ublížit a nepřejeme nikomu nic zlého. No fakt!). Ale společně s kapelou Buty pějeme konec, konec, nikdy nebude konec, abychom se mohli těšit na povídkovou sbírku, v níž se sejdou různí autoři a jeden svět – svět Kladiva na čaroděje.

Anotace:

Poslední stadium udělalo tečku jednomu příběhu, ale svět Kladiva na čaroděje skrývá nepřeberné množství dalších! Ty nejlepší jsme shromáždili ve sbírce, na níž se podíleli kromě autorů jednotlivých dílů i další známé tváře české fantastiky a najdete v ní i nejzdařilejší povídky z literární soutěže o nejlepší příběh ze světa Kladiva na čaroděje. Čeká na vás pořádná nálož akčních a zábavných dobrodružství naší netradiční čtyřky hrdinů!

Datum vydání: * nakladatelství Epocha nakonec posunulo vydání tohoto titulu až na prosinec *
cca 400 stran

Ofenziva českých zemí

Jan Kotouč
Nakladatelství: Brokilon

Ale podívejme se, mumlá si pod vousy pravidelný čtenář Sardenu, to si ten Křeček pod sebou řeže větev, nebo co to vyvádí? Nic nevyvádí, slouží vlasti, národu, literatuře a Sardenu. Jakkoliv recenze na Nad českými zeměmi slunce nezapadá rozpoutala silné emoce, zavile a veřejně zde prohlašuji, že ačkoliv si o zmíněné knize myslím své (tj. to, co je napsáno v recenzi), proti autorovi ani jeho dalším knihám nic nemám – a vzhledem k tomu, jaký úspěch v žánrových kruzích předchozí kniha sklidila, věřím, že i Ofenziva českých zemí bude podobně úspěšná a měla by se tu objevit. Ale preventivně slibuji, že – v rámci zachování krevního tlaku čtenářstva i svého vlastního – ji nebudu recenzovat. Navíc se mi líbilo na Islandu, o který se bude v knize jednat.

Anotace:

V polovině 20. století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Nedávno se Čechům podařilo uštědřit porážku rozpínavému carskému Rusku, když česko-slovenské námořní letectvo se střemhlavými a torpédovými bombardéry potopilo pět ruských bitevních lodí u pobřeží Madagaskaru.

Nyní se naplno rozhořela válka mezi oběma mocnostmi. Česko-slovenské království má za první cíl osvobození Švédského království, které je už léta v carově područí. Ruští stratégové ovšem chystají vlastní plány, které mají Čechy připravit o životně důležité zdroje ropy v severním Atlantiku. Ruským cílem se stává neutrální a až dodnes naprosto bezvýznamný ostrov.

Island.

Datum vydání: 14. listopadu 2017
Cena: 398 Kč
425 stran

Pád výletního mola

Mark Haddon
Nakladatelství: Argo

Haddon, Haddon… přemýšlíte, co vám to říká? Haddon je ten chlápek, který napsal jistý Podivný případ se psem, knihu z pohledu osoby s poruchou autistického spektra. Netradiční detektivka psaná s vtipem, ale obsahující závažné poselství a měnící pohled na svět, který nemusí vždycky vypadat tak, jak jsme zvyklí. V Argu mají nachystanou Haddonovu sbírku povídek Pier Falls: And Other Stories pod českým názvem Pád výletního mola. Dle všech indicií (tj. anotace…) obsahuje sci-fi! Tak na to bych se podíval…

Anotace:

Známý britský spisovatel napsal svou první povídkovou sbírku a rozhodně se u ní nudit nebudete. Ať už prožijete dobrodružný viktoriánský příběh, zabrousíte do žánru sci-fi, přehoupnete se do reality dnešního světa, nebo se zamyslíte nad morálním přesahem jedné z povídek, vždy budete ohromeni autorovým vhledem a pověstným empatickým vcítěním, díky nimž se i vy stanete součástí vyprávění. Postavy jsou většinou fyzicky odloučeny od svých rodin, ale zoufale touží po spojení. Příběhy se tak stávají meditací nad podstatou lidské osamocenosti, ale zároveň zkouškou, hledáním tenkých nitek, které lidské bytosti navzájem propojují. Všechno dění je protkáno strachem, beznadějí, nečekaným násilím a smrtí. Expedice na Mars se nezdaří, molo na pobřeží spadne, muž je uvězněn ve svém obývacím pokoji, žena zůstane opuštěná na malinkém ostrově uprostřed oceánu, dva chlapci objeví zbraň v krabici na boty, skupina dobrodruhů nalezne v amazonské džungli jeskyni netušených rozměrů, muž střelí cizince na Štědrý den do krku… Mark Haddon dokazuje, že je mistrem vypointovaného krátkého vyprávění a že jeho představivost je temnější, než jsme si mysleli. Šťastné konce tedy nečekejte.

Nechme promluvit hlas lidu a podívejme se, co si o knize myslí čtenáři databáze Goodreads:

Neskutečná sbírka povídek. Znám Haddonovu práci ze dvou předchozích román, ale nikdy se mi ani nezdálo o tom, že by byl schopen být tak úžasně rozmanitý. Hravě v této knize přeskakuje mezi několika žánry – a píše nádherně.

(Melki)

V tomto svazku Mark Haddon ukazuje neobyčejně silný rukopis. Jeho styl je lehce experimentální, tancuje na tenké hranici mezi skutečnosti a mytologií. Pokud vás zajímá psaní, tohle je skvělá kniha ke studiu, protože jeden každý kousek je precizně vystavěn, Haddonovi se daří zaujmout čtenáře neobvyklými a poutavými postavami, se kterými se přesto lze ztotožnit (a to i s těmi divnějšími).

(Amy Neftzger)

Prostě a jednoduše: Mark Haddon je génius.

(Serena)

Na závěr přidáváme lahůdku pro znalce řečtiny:

Τον Μαρκ Χάντον όπως όσοι τον γνωρίζουν, τον έμαθα από το «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα». Μια φαινομενικά παιδική ή προ-εφηβική ιστορία, με μια αθωότητα καμιά φορά χιουμοριστική, άλλοτε αλλόκοτη όπως ο αυτιστικός πρωταγωνιστής της, τελικά βουτηγμένη στον κυνισμό. Η συλλογή τούτη ήξερα πως δεν θα έχει τίποτα το χαριτωμένο από την διήγηση του γνωστού του βιβλίου. Κι όμως το ξεκίνησα με μια λαχτάρα σαν να ήξερα τι ακριβώς να περιμένω, παρόλο που ιδέα δεν είχα τι θα γράφει.

(Panagiotis)

(…no dobře, uznávám, že tam není nic světoborného a dozvíme se spíše o pisateli než o knize – ale nebylo to řecké dobrodružství vzrušující?!)

 

Datum vydání: 25. října 2017
Cena: 298 Kč
264 stran

Když se pohne les

Míla Linc
Nakladatelství: Straky na vrbě

Míla Linc sem tam napíše něco o středověku, není tedy divu, že se to v jeho knihách projevuje autentickou, realistickou atmosférou. Po Stínu Černého hvozdu a Mrtvých mužích (kteří) netančí přichází poslední (i když… znáte to, občas se autor rozepíše – a jak to pak dopadá!) část trilogie. Jak moc se v něm hýbou lesy, zda dojde na enty či na Macbetha, to už si budete muset četbou zjistit sami.

O knize ze stránek autora:

Mladý panoš Jan Boček z Bočkova chce být správným rytířem, stejně jako jeho pán, rytíř Vojtěch, velitel Svinibrodské posádky. Nový hejtman na Kozím hrádku, Prokop z Býčí skály, chce mít v kraji klid a pořádek. Martin z Bílé, zemský škůdce, chce zbohatnout. A pak je tu Černý hvozd, samozřejmě, jehož zlá moc zasáhne do plánů všech hrdinů.

Nakladatel Michael Bronec nám o knize prozradil následující:

Když se pohne les od Míly Lince volně navazuje na jeho předchozí knihy Stín Černého hvozdu a Mrtví muži netančí, ale lze ho číst i samostatně.

Autor v nich opět využívá svých širokých znalostí historie, aby stvořil velmi věrohodný svět podobný tomu středověkému, svět blátivý a občas přímočaře brutální. Panoš Jenik se snaží krýt záda svému pánovi, šlechtici, který je až příliš vesel v ložích vdaných paní, a v první chvíli se mu tedy uleví, když dostanou od biskupa za úkol vést výpravu do nitra Černého hvozdu; než zjistí, že jeden z podvedených manželů, starý a zkušený voják,  jede s nimi. Vojáci se čepelemi od krve prosekávají skrze pokřivence, aby nakonec - v notně ztenčené kumpanii - objevili zvláštní poklad; bojem o nějž se rozehrává další dějství příběhu. Ten má několik dějových linií vkusně spletených dohromady. Celek doprovodil ilustracemi Ondřej Nerion Janovský; jeho rukopis je záměrně lehce naivní, navazující na iluminace starých kronik (viz obrázek vpravo). Knihu obálkuje Jana Maffet Šouflová; jakmile obálka dorazí, půjde text do tiskárny. Vyjde tedy doufejme koncem listopadu.

Datum vydání: 30. 11. 2017
Cena: 235 Kč

Hvězdné hry

František Novotný
Nakladatelství: Nová vlna

Pokud jste o české fantastice slyšeli aspoň z rychlíku, jsou jména, která jste nejspíše nemohli minout – a mnozí z nich byli jaksi automaticky seskupeni kolem Ceny Karla Čapka v 80. a na začátku 80. let. Ivan Kmínek, Jan Hlavička, později třeba Vilma Kadlečková – a v neposlední řadě František Novotný. Jeho monumentální Valhala se nedávno dočkala souborného vydání, na závěr roku se chystají hned dva tituly. Osudový konvoj vyjde v Argu a bude obsahovat obvyklé Novotného propriety známé třeba z románu Křižník Thor– jachtaře v hlavní roli, hodně vody, moří a oceánů, alternativní historii a 2. světovou válku… v roce 1946. Ještě předtím ovšem vyjde výbor z povídkové tvorby (respektive takřka vše, co František Novotný v 80. a začátku 90. let napsal).

Anotace:

Sbírka Hvězdné hry prakticky shrnuje celou povídkovou tvorbu autora od 80. let a nechybí ani povídky z nového století, než se začal věnovat takřka výhradně psaní románů. Bilanční sbírka čtenáři umožňuje seznámit se s povídkami Františka Novotného v plné šíři, včetně vítězných děl CKČ a textů, oceněných v jiných soutěžích. Také jsou zde poprvé knižně vydány i povídky, které za komunistického režimu nemohly vyjít z politických důvodů.

Tématicky jsou povídky rozčleněny do tří oddílů. Pád na nebesa obsahuje práce o vesmírné expanzi, Královna Šumavy díla, jež se odehrávají a Zemi a z valné části jsou kryptografickými parodiemi na komunistický režim, a Ramax pak povídky o nástrahách, jež by člověku konfrontace s vesmírem mohla přinést.

Pro toto vydání autor opatřil každou povídku komentářem, v němž uvádí okolnosti, které ho k jejímu napsání přiměly, a prozrazuje, že většina povídek tvoří jakési výseky z rozsáhlé fresky, v nichž chtěl zachytit expanzi lidstva do vesmíru, její počátky, vrchol a posléze i pád. Přesnou klasifikaci povídek z tohoto hlediska, a jak na sebe navazují, pak provedl ve studii Rozlehlejší impérií Ondřej Šefčík. Dále kniha obsahuje doslov editora Zdeňka Rampase František Novotný a Cena Karla Čapka a podrobnou bibliografii autorovy povídkové tvorby včetně překladů, na které se významně podílel Jaroslav Olša jr.

Datum vydání: 31. října 2017
Cena: 496 Kč
464 stran

Temný les

Liou Cch'-sin
Nakladatelství: Host

První díl slavné čínské trilogie mi leží na stole od doby, kdy vyšel. Společně s poslední Willisovou, posledním Medkovým Dobrodruhem a posledním Algorem. Společnost dobrá, ale najít si tak čas, abych všechny ty dobré knihy přečetl! Nemluvě o tom, že nestíhám ani všechno do regulérní práce, natožpak takové Literární vyhlídky na Sarden… Vidíte? A takhle to dopadá, když o knize nic moc nevíte, protože jste první díl zatím prostě a jednoduše nečetli.

Anotace:

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.

Co o knize řekli a napsali?

Průlomová kniha… Jedinečná směs vědecké a filozofické spekulace, konspirační teorie a kosmologie.

(George R. R. Martin o románu Problém tří těles)

S tím, jak intriky sílí a Trisolarané se stále přibližují, převrací Temný les mnohá očekávání čtenářů anglofonní sci-fi naruby.

(LA Review of Books)

Rozprostírá se před námi komplexní skládačka s propracovaným hlavním hrdinou a příběhem, ve kterém jde o hodně, to vše zasazeno do transcendentního prostředí. Temný les je v každém ohledu lepší kniha než Problém tří těles — a ten byl přitom úžasný.
(Tor.com)
Je to moc dobré!
(Jakub Záhora, redaktor prvního i druhého dílu)

Datum vydání: 1. listopadu 2017
Cena: 399 Kč
600 stran

Noční hudba

John Connolly
Nakladatelství: BB art

Protože je více než polovina října, ale tohle jsou Literární vyhlídky na říjen a listopad, uděláme tu nenápadnou časovou smyčku. Představte si, že je začátek října. Tak. Máte? Výborně – knihy, které budou následovat, v této vaší představě teprve vyjdou. To, že v naší realitě již vyšly, ponecháme gentlemansky stranou.

Pozor! Tenhle Connolly (John) není ten Connelly (Michael) z předchozích Literárních vyhlídek! Co udělá jediné písmenko, že? Ten dnešní je autorem (ne)pohádkové Knihy ztracených věcí a s avizovanou Noční hudbou mu bylo přeloženo do češtiny 19 titulů, převážně detektivek. Noční hudba je sbírkou povídek, které mají blízko k magickému realismu, pohádkám, fantasy – ale většinou hovoří o nás a naší realitě.

Anotace:

Své krátké texty z posledních let, které až dosud vyšly jen časopisecky nebo jako e-knihy, shrnul John Connolly do sbírky nazvané Noční hudba. Vypráví v nich o bytostech, jež se ukrývají v zimních lesích, o člověku, který vstal z mrtvých, i o zlu přicházejícím z jiných světů.
Noční hudba potěší také milovníky autorovy Knihy ztracených věcí – do stejného světa je zasazená povídka Stínový král –, ale i obdivovatele Sherlocka Holmese, jenž v jedné z povídek spolu s doktorem Watsonem navštíví Caxtonovu knihovnu a knižní depozitář.
Především je však Noční hudba určena všem, kdo si svůj život nedokážou představit bez knížek. Obsahuje totiž dvě poutavé novely, po jejichž přečtení člověk opravdu uvěří v magickou moc knih. Jak Connolly píše, jsou to právě ony, kdo mění svět – tím, jaké poselství nesou a jaké touhy a přání v nás vyvolávají.

Interview s autorem (v angličtině) zde.

Vyšlo: 4. října 2016
Cena: 299 Kč
368 stran

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká

Laird Barron
Nakladatelství: Gnóm!

Už jsem se zmiňoval, že mám rád nakladatelství Gnóm!? Jeden člověk, který dělá knihy pro vlastní potěšení, sám si je přeloží, sám si je graficky zpracuje, sám si je vydá. Je to sympatické – a já bych to dělat nechtěl. O to víc to obdivuji. Lairdu Barronovi vyšla nedávno povídková sbírka Okultace a jiné povídky. Teď je tu druhá – pro milovníky hororu povinnost.

Anotace:

„Neměj strach, zlato.“ Miranda ji vzala za ruku a vedla zpátky do srubu, kde ji začala něžně svlékat. Když našla revolver, mírně se pousmála a odložila jej na stůl. Políbila Lornu; dech měla horký a odporný. Pak o krok ustoupila a začala si stahovat kožešinu z těla, a když ji zvedla, zvedla se i kůže, která byla pod ní, a odloupávala se z ní jako strup. Po Mirandině hrudi a břiše se řinula krev a pleskala o prkennou podlahu. Svaly na tváři a čelistech se sevřely, Miranda zasyčela, zakoulela očima, a pak bylo po všem a ten mokrý balík se konečně oddělil od jejího rudě se lesknoucího masa. Lorna stála ochromená děsem a hrůzou.

Devět povídek autora považovaného za jeden z nejvýraznějších talentů současného hororu. Příběhy plné nadpřirozených hrůz i existenciální úzkosti spojuje nejen promyšlený koncept sbírky, ale také nezpochybnitelné literární mistrovství, s nímž Barron pozvedá „pokleslý žánr“ do netušených výšin.

Ukázka z knihy k přečtení zde.
Recenze Jiřího Sivoka na stránkách XB-1 zde.
O Lairdu Barronovi na stránkách nakladatelství Gnóm!

Cena: 380 Kč
384 stran

Pelyněk, díl druhý

Daniel Tučka
Nakladatelství: Straky na vrbě

Straky na vrbě mají podezřele blízko k titulu největší české steampunkové nakladatelství. Steampunku nevychází málo, ale asi se shodneme, že největším českým počinem na tomto poli je antologie Excelsior, gentlemani!– a na druhém místě by se klidně mohla umístit tvorba Daniela Tučky. V Umrlčím tanci bylo více městské fantasy, ale nádech nostalgie nad ztracenou belle epoque se objevuje i tam. Z nakladatelství nám exkluzivně přišly obálky prvního a druhého dílu pěkně vedle sebe, abyste měli možnost ocenit práci Tomáše Kučerovského.

Anotace:

Monarchie se zmítá ve víru revoluce. Tajné spolky, spiknutí parobaronů, zakázané technologie, vášně a krev jako z Patentního divadla. Začíná válka a události může zvrátit luxusní prostitutka s podnikavou aristokratkou i návrat cestovatelů znalých tajemství elektřiny. Dokud neprocitnou bohové pelyňku. Podaří se je některé z mocností získat na svou stranu?

Druhý díl steampunkové trilogie vás zavede do světa, kde existuje různý počet světových stran, magie je mimo zákon a bohyně jsou stejně skutečné jako královny.

Vyšlo: 4. října 2017
Cena: 250 Kč
 

Bohumil Hrabal končí každou kapitolu knihy Obsluhoval jsem anglického krále větou Stačí vám to? Tím dneska končím. Hodilo by se to i zde, protože výčet výše svádí k doplnění. Ne, ani zdaleka nebylo vyčerpáno vše, co má vyjít (nebo už do dnešního dne vyšlo). Mnohým by mohl chybět další díl Řek Londýna Bena Aaronovitche, tentokrát s názvem Záludné léto. Pokud by vás neoslovil Laird Barron, můžete zkusit slovenského autora Josefa Kariku a jeho nový román Trhlina. Alex Drescher pokračuje v akční řežbě a v Lovcově odkazu titulem Zrození Adepta. Zachtělo-li by se vám naopak něčeho poetičtějšího, můžete zkusit sáhnout po Krajině s jednorožcem brněnské literární teoretičky a spisovatelky Luisy Novákové. V Argu vyšel další soubor Divokých karet editora G. R. R. Martina, tentokrát s podtitulem Divocí žolíci. Argo je velké nakladatelství, chvíli se u něj zastavíme – chystá se námi již dříve avizovaná novela Petera S. Beagla V Kalábrii, nové vydání MartinovyPísně ledu a ohně, dokonce v novém překladu, znovu vyjde i Blade Runner P. K. Dicka(zná ještě vůbec někdo původní název o snících androidech?!) a steampunkový základ všech základů, Brány AnubisovyTima Powerse. A aby toho nebylo málo, chystá se Argo i na komiksy – Barbarella, Moby Dick jsou klasiky, zajímavě vypadá We're still at war a Totální nasazení.

Podobně bohatou nabídku servíruje brněnský Host – Sabaa Tahirová pokračuje Plamenem v temnotě sérii, kterou začal román Jiskra v popelu, Siri Pettersenová v Síle uzavírá Havraní kruhy, pokračují i Peter Newman (Tulák) nebo Samantha Shannonová (Kostičas). Nevešly se nám sem tituly z Brokilonu: Jas kvasaru Aleše Pitzmose by měl vyjít každou chvíli, o něco později pak Ve stínu Rudé věžeKarolíny Francové– základ pro toto dílo můžete znát z antologie Žena se lvem. Crew chystá pátou část série Mezi řádky (s podtitulem Zrození), Živé mrtvé, případně, ehm, lahůdku v podobě titulu World of Warcraft: Kuchařka. A to jsme stále nevyčerpali všechny tituly hodné zmínky. Stačí vám to? Tím dneska končím!

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

Strážci galaxie se stali docela fenoménem, a to především díky diváky oblíbené dvojici tvořené mluvícím mývalem Rocketem a... rovněž tak trochu mluvícím stromovitým Grootem. Oba lze nyní najít i v komiksu:

Rocket 1: Chlupatý a nebezpečný
Rocket je poslední svého druhu. Nebo si to aspoň myslel. Jenže teď někde venku řádí další mýval Rocket... a pro dva takové není náš vesmír dost velký. Zvláště když je tajemný zabiják vždycky o krok před Rocketem. Náš hrdina a jeho přítel Groot musí odhalit pravdu. Což nebude žádná legrace, když mají na krku Macho Gomeze a armády ex-terminátorů.

Překlad Jiří Pavlovský
kniha obsahuje 140 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1109&pr=171019
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=901&pro=d&pr171019

 

Vaší pozornosti bychom rovněž rádi doporučili:

Skalpy 7: Rezervace v rytmu blues
Na okraji rezervace si hrdý starý muž a jeho nemocná žena žijí po svém. Z nedalekého kasina byl vyslán drsný ranař, aby pro svého náčelníka vykonal špinavou práci. Ve vietnamských džunglích, tisíce kilometrů od svého kmene, uniká indiánský bojovník znovu a znovu jisté smrti. Rytmus života v rezervaci je stejný jako u dvanáctitaktového blues. A stejně temný, depresivní a špinavý...

Překlad Štěpán Kopřiva
kniha obsahuje 192 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1111&pr=171019
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=903&pro=d&pr171019

 

Mýty 12: Doba temna
Velká válka mezi Mýtovem a mocným císařstvím Nepřítelem skončila a vítězné svobodné Mýty přenesly svého poraženého protivníka z Domoviny, aby se k nim připojil v exilu. Jejich oslavy však nebudou mít dlouhého trvání. Jak se ukazuje, dokonce ani oblíbení pohádkoví hrdinové nemůžou uniknout před zákonem nezamýšlených následků. V poválečném zmatku v bývalé říši Nepřítele dojde k uvolnění strašlivé síly - zla, které neohrožuje pouze Mýtov, ale i celý všední svět.

Překlad Ľudovít Plata
kniha obsahuje 176 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1113&pr=171019
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=906&pro=d&pr171019


KOMIKS: Peter David, Temná věž: Zrada

$
0
0

Potřetí a určitě ne naposled – další díl komiksové Temné věže je konečně venku. Nese podnázev Zrada a již ten napovídá, že se chystá něco velkého. A že se to hlavním hrdinům zcela určitě nebude líbit…

Opět se setkáme s pistolníkem Rolandem Deschainem a jeho věrnými kumpány, které jsme v minulém díle opustili ve chvíli, kdy se vrátili zpět do Gileadu. Seznámíme se s Aileen, dívkou, která co se schopností střelby týče strčí do kapsy většinu svých vrstevníků a jejím životním cílem je rozbořit mýty o tom, kde mají ženy ve Středosvětě své místo. A zatímco se otec hlavního hrdiny spolu se skupinou svých nejvěrnějších vydává po stopách Dobrého muže, Roland se stále ještě nedokázal vymanit z vlivu Maerlynova grapefruitu a jeho přátelé o něj začínají mít vážné obavy. A mají pro to dobrý důvod. Zlo má totiž dlouhé a nenechavé pařáty, před kterými není ani sídlo pistolníků v bezpečí… Zrada přichází nejčastěji právě z míst, odkud by ji nikdo nečekal.

Atmosféra strachu a temnoty provází čtenáře celou knihou. Ten může jen bezmocně vyhlížet strašlivou katastrofu, která se s každou další stranou nezadržitelně blíží. Napětí houstne a osudy pistolníků se zdají být sečteny. Příběh však v žádném případě není předvídatelný, naopak. Do poslední chvíle není jasné, co přijde na další stránce. Temná věž: Zrada je přesně ten typ knihy, kterou přečtete za jediný večer, protože ji prostě dřív nedokážete dát z ruky.

Kresba, která dokonale dokresluje děj a celkovou atmosféru příběhu, pochází opět z per Richarda Isanova a Jae Leeho, stejně jako u předchozích dílů. Kromě bravurně zpracovaného komiksu najdete na konci tohoto dílu i spoustu artworků, z nichž některé by se skvěle vyjímaly i jako samostatné obrazy. Tihle pánové prostě ví, co dělají, a jejich práce posouvá celý fenomén Temné věže zase o pořádný kus dál.

Asi není úplně třeba psát, že pro ty, kterým se předchozí díly líbily, je Temná věž: Zrada naprostou povinností, stejně jako pro všechny fanoušky tohoto Kingova mistrovského díla. Pokud vás však nějakým nepochopitelným způsobem předchozí knihy minuly, a máte pocit, že by tohle mohlo být něco pro vás, určitě začněte pěkně od jedničky. Protože i když se jedná o komiksy, zachycují příběh, který chcete sledovat od samotného začátku až do poslední věty.


Temná věž: Zrada

Autor: Peter David - Jae Lee - Richard Isanove
Nakladatelství: Crew
Překlad: Linda Bartošková
Ilustrace: Jae Lee, Richard Isanov
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 144
Cena: 389 Kč

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

"Znát tento příběh znamená znát Japonsko."

Výše zmíněným citátem uvádí Mike Richardson svou zdařilou komiksovou adaptaci nejslavnější japonské legendy:

47 róninů
Japonská národní legenda se stává komiksem! Tvůrci Mike Richardson (Star Wars: Crimson Empire) a Stan Sakai (Usagi Yojimbo) přivádějí k životu největší příběh o pomstě, a to pod zasvěceným redakčním vedením Kazua Koikeho, slavného autora série Lone Wolf and Cub. Epické poslání věrných japonských válečníků odhodlaných pomstít svého ukřivděného pána se stává ztělesněním samurajského kodexu cti. Je to příběh o povinnosti a odhodlání v té nejdivočejší vznešenosti. Nádherně ilustrovaný grafický román opřený o pečlivé studium historických podkladů začíná tragickým incidentem, jenž zpečetí osud mladého pana Asana, a následně sleduje strasti oddané skupiny jeho vazalů, kteří neochvějně vyrazí na cestu krvavé pomsty.

Překlad Ľudovít Plata,
kniha obsahuje 152 barevných stran,
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1122&pr=171115
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=918&pro=d&pr171115

 

Vaší pozornosti bychom rovněž rádi doporučili:

Strážci galaxie 2: Angela
Gamora, jedna z nejlepších válečnic galaxie, skrývá smrtící tajemství, které by mohlo zničit celý tým. A když bojuje s Angelou, visí osud vesmíru na vlásku! Následně se skupina těch nejpodivnějších hrdinů ocitne na křižovatce, když se začnou projevovat důsledky událostí ságy Nekonečno. Budou Strážci schopni zvrátit s Angelinou pomocí Thanosův důmyslný plán? A co je potřeba k tomu, aby Star-Lord zradil celý marvelovský vesmír?

Překlad Ľudovít Plata,
kniha obsahuje 168 barevných stran,
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1121&pr=171115
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=917&pro=d&pr171115

 

Mezi řádky 5: Zrození
Zrození. Příchod na svět. Začátek života. Vznik nové bytosti. Jedinečného jedince. A ať už se jedná o osobu nebo o příběh, ten proces je úplně stejný.
Tak tomu aspoň věřil Wilson Taylor. Před svým záhadným zmizením a předčasnou smrtí tento celosvětově slavný autor fantasy pomohl přivést na svět své dva trvalé výtvory: Tommyho Taylora, smyšleného malého čaroděje, jenž byl hlavní postavou jeho veleúspěšných knih... a Toma Taylora, svého syna v reálném životě. Oba byli stvořeni tak, aby se stali hrdiny v boji dobra se zlem. A každý hrdina potřebuje příběh o svém původu...

Překlad Petr Kotrle,
kniha obsahuje 160 barevných stran,
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1119&pr=171115
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=913&pro=d&pr171115

Komiks: Scott Snyder, Batman 8: Supertíha

$
0
0

Před čtením recenze upozorňuji, že obsahuje spoilery z předchozího dílu "Konec hry".
Fraška, to je, oč tu běží. Batman nepřežil souboj s Jokerem a byl spolu se superpadouchem zavalen v jeskyni jezírka Dionesia, látky léčící jakákoliv zranění a prodlužující život.
Vyvstává však otázka, co teď, když ochránce města a jediný opravdový poskytovatel naděje na lepší zítřek leží rozmašírovaný na kaši hluboko pod Gothamem. Policie i rada jsou si plně vědomi, že bez tajemného ochránce nemůže město dlouho vydržet a rozhodnou se přivést legendu zpět k životu, bohužel hodně nešťastným způsobem.
Je rozhodnuto o stvoření superpolicisty, který by měl nadále vykonávat Batmanovu činnost, ale pod hlavičkou sboru, přičemž na pozici superhrdiny je vybrán Jim Gordon. Ano, ten sympatický, mírně fotříkovský Jimbo, kterého máme tak rádi zejména proto, že není nijak super, ale normální komisař. Vyholený padesátník, který si chce připomenout svou mariňáckou éru vážně není to, co by čtenáři potřebovali. Úplně to kazí celou postavu Komisaře G. Právě nezávislost, s jakou mohl sám provádět vyšetřování, dělalo Batmana tím čím byl. Nebyl svazován pracovní dobou a přesným dodržováním policejní etiky, která se na něj jednoduše nevztahovala. Nehledě na to, že notnou sebranku drželo preventivně na uzdě i to, že neměli ponětí, kdy a kde se může znenadání objevit. Tohle vše však s nástupem nové éry Batmana přestává platit, protože byl defacto přetransformován jen a pouze do dalšího policisty s notnou dávkou technologických vymožeností. Odporný mech připomínající králíka dodává teatrálnosti celého snažení pomyslnou korunu. Někdo tady prostě převzal batmana jako značku, ale absolutně si neuvědomil jeho podstatu - nezávislost.
Ke všemu se ve městě začínají projevovat praktiky nového zločince, který spřádá nitky, nebo lépe řečeno šlahouny tak, aby měl kořeny zaryté pěkně hluboko. Zvláštní tvor bez tváře, který ovládá moc rostlin a vypadá tak trochu jako slender, který propůjčuje ostatním zločineckým bossům moc ovládat živly (?), a pak je při neúspěchu vraždí drobnými dávkami radiace... Tohle mi nějak vůbec nezapadá do Batmanova univerza. Batman už není Batman, ostatní postavy se až na Alfréda chovají občas až podivně gerojsky a z celé knihy čpí pomotanost, jako by autor napůl nevěděl, jestli chce vzpomínat na podstatu Batmana, nebo ukázat čtenáři, jak špatné může být jeho nové pojetí. Právě o to tady do velké míry jde - o to, jestli vůbec má cenu mít netopýra na vodítku.
Ačkoliv se člověk stále může kochat povedenou kresbou, příběh je jeden velký zamotanec pokusu o vytvoření eposu a zcela nesympatických ultramegahustokrutopřísnýcn postav + nudných nepřátel. Naprosto nezapadá do Batmanova stylu a pro mě je asi největším zklamáním ze všech Batmanů vůbec.
Batman 8: Supertíha sice obsahuje pár podstatných faktů, ale přečtení bych doporučil asi jen skalním přívržencům. Pokud nemáte chuť strávit cca dvě hodiny čtením ne moc povedeného dílu, kousek níže naleznete stručné převyprávění toho nejpodstatnějšího.

!!!SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER!!!
Snad jediným důležitým odhalením je kromě představení nového padoucha, který bude dále rozveden v dalších dílech, zjištění, že ačkoliv Bruce Wayne/Batman zemřel v předchozím díle po souboji s Jokerem, Wayne byl po několika týdnech nalezen svou pomocnicí a při ukládání do vaku na těla se probral, protože dostal v jeskyni zároveň lázeň v Dionésiu. Jeho mohutná zranění se vyléčila, zejména byla vyspravena velká část mozkové tkáně, což ale mělo za následek skoro kompletní ztrátu paměti. Alfréd pana Bruce sice opět zcela uvede do jeho života před zraněním, neřekne mu však o jeho minulosti jakožto Batmana. Bruce tedy nemá nejmenší tušení, že jím kdy byl a rozhodne se rozvíjet dobročinnou činnost v ústavu pro sirotky. Jedná se o zcela nového člověka. Vzhledem k Wayneovi, který přežil, se dá hádat, že stejně možná vyvázl i Joker, ale to jsou již pouhé spekulace.
Taktéž je odhaleno, že před soubojem pracoval Batman/Wayne na uchovávání svého minulého já, právě proto, aby na světě byl pro Gotham vždy aspoň jeden Batman obeznámený s činy jeho předchůdců. Něco jako HDD se všemi potřebnými informacemi/vzpomínkami, projekt ale nedokončil.
Tak, roztrženo slepeno, to jest asi vše, co by tak mohlo čtenáře jakkoliv interesovat na zatím posledním dílu kánonu.

!!!SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER!!!

Batman 8: Supertíha
Scott Snyder, Greg Capullo, Danny Miki
Nakladatel: Crew
Překlad: Darek Šmíd
Obálky: Greg Capullo, Danny Miki
Redakce: Boris Hokr
Rok vydání: 2017
Počet stran: 160
Rozměr: 168 x 258
Provedení: paperback
Cena: 399 Kč

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

V těchto dnech vychází další komiksová klasika z pera Alejandra Jodorowskeho, s epickým rozmachem, jenž je pro něj tak typický:

Technokněží
Alabastrově bílý chlapec s příhodným jménem Albino, má jeden jediný cíl. Stát se členem řádu technokněží a stvořit videohry, které ovlivní všechny občany v galaxii... nebo zemřít při snaze toho dosáhnout. Což se mu může velmi lehko přihodit, protože cesta k tomu stát se technoknězem je složitá a Albino bude muset absolvovat mnoho smrtících zkoušek.

Překlad Richard Podaný
kniha obsahuje 408 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1128&pr=171205
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=924&pro=d&pr171205

 

Vaší pozornosti bychom rovněž rádi doporučili:

SpongeBob 1: Praštěné podmořské příběhy
Kdo žije v ananasu na dně moří? SpongeBob Squarepants! Nahlédněte do komplikované mysli hvězdice Patrika! Poznejte Planktonův rodokmen! Zjistěte, co se stane, když Křupavého Kraba navštíví slavný gurmánský kritik! Pod vodou je tolik legrace, že se napijete smíchy!

Překlad Filip Škába
kniha obsahuje 112 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1127&pr=171205
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=922&pro=d&pr171205

 

Živí mrtví 23: Šepot a řev
Hilltop čelí problémům zevnitř i zvenčí a napětí roste. Gregory intrikaří, aby se vrátil do čela komunity, kde i zdánlivě nevinné dětské rozepře přerůstají v něco velmi, velmi ošklivého a tajemní Šeptači by se mohli stát největší hrozbou od Neganova pádu.

Překlad Martin Antonín
kniha obsahuje 136 černobílých stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1124&pr=171205
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=920&pro=d&pr171205

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

Naše nakladatelství má velkou radost z toho, že se nám v letošním roce podařilo uvést na český komiksový trh hned dva legendární manga tituly, které si svou pozici kultu bez nejmenších pochyb zaslouží:

Ghost in the Shell 2: Man-Machine Interface

Komiks se odehrává pět let po událostech původní mangy. Major je momentálně známá jako Motoko Aramaki a dělá bezpečnostního důstojníka v obřím mezinárodním konglomerátu. Dokáže digitálně převádět své schopnosti a vědomí do těl kyborgů, které má rozmístěné po celém světě – což se hodí, když bojuje s průmyslovými špiony, zabijáky a hackery. Ovšem v hlubinách moderní technologie se začíná rodit umělá inteligence – a když se práce experta na tuhle oblast, doktora Rahampola, dostane do nepovolaných rukou, může to ohrozit jak celý svět, tak i samotnou Motoko.

Překlad Anna Křivánková
kniha obsahuje 304 barevných a černobílých stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1130&pr=171207
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=926&pro=d&pr171207

 

Fullmetal Alchemist – Ocelový alchymista 1

Základní pravidlo alchymie zní – abyste něco získali, musíte obětovat něco stejné hodnoty. O tom, že se toto pravidlo nevyplácí porušit, se mladí alchymisté Edward a Alphons Elricovi přesvědčili na vlastní kůži. Jeden přišel o ruku a nohu a druhý se stal jen duší uvězněnou ve zbroji. Nyní putují světem a hledají způsob, jak to všechno napravit. Cestou se potýkají nejen se zkorumpovanými představiteli církve a státu, ale především s vlastním svědomím...

Překlad Anna Křivánková
kniha obsahuje 188 černobílých stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1132&pr=171207
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=927&pro=d&pr171207

Viewing all 262 articles
Browse latest View live